ELVEDA GÜLSARI

Cengiz Aytmatov’un aynı adlı öyküsünden uyarlanan Elveda Gülsarı, doğayı ve insanı temel alan yaklaşımla çekilen, özgün Kırgız kurmacalarından biri.

Sovyet dönemi Kırgız Türkü aydınlarının bir araya gelerek oluşturdukları üretim ortamının çekici gücü olan Cengiz Aytmatov, öyküleriyle Kırgız Sinemasının sağlam temeller üzerinde yükselmesinin de öncüsü olmuş.

Diğer öykülerinde olduğu gibi yalın ama duygulu bir anlatımla 1966 yılında yazdığı Elveda Gülsarı, o temel taşlarından biri.

Kırgız Türklerinin yaşamlarının yansıması denilebilecek yaklaşımıyla öykü, hem yazın hem de sinema alanında ayrıcalıklı yerini almış.

Öyküde, Gülsarı adlı atı ile  Tanabay izleğinde, ikinci dünya savaşı yıllarına ve Türkistan’da yaşayan Türk topluluklarından biri olan Kırgız türklerinin yaşadığı acılı ve zorlu yaşama vurgu yapılıyor.

Adı: Elveda Gülsarı
Özgün Adı: Бег иноходца
Yönetmen: Sergey Urusevski
Senaryo: Cengiz Aytmatov
Öykü: Cengiz Aytmatov – Elveda Gülsarı (ПРОЩАЙ, ГУЛЬСАРЫ!)
Oyuncular: Nurmuhan Canturin (Tanabay), Baken Kıdıkayeva (Caydar), Feride Şaripova (Bibican), Kapar Aliyev (Çora), Sovyetbek Cumadılov (İbrahim), Yuri Solomin (Anlatıcı )
Görüntü Yönetmeni: Sergey Urusevski
Sanat Yönetmeni: Yevgeni Çernyayev
Müzik: Monsiyey Vainberg
Ses: R. Kazaryan
Kurgu: Lidiya Milioti
Dili: Rusça
Yapım: 1968  –  Kırgızistan SSCB
Tür: Kurmaca
Süre: 76’40”

ELVEDA GÜLSARI (1968)

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#
Önceki YazıSelvi Boylum, Al Yazmalım
Sonraki YazıArtık Bir Eksiği Kalmamıştı; Acımayı Öğrenmişti.
"Sinema, eski kaynaklarımıza eğilerek, kültürümüzün değerlerini bugüne getirmek ve onlara dayanarak yeni bir sanat kurmak" Lütfi Ömer Akad (1916-2011)

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız