MERHAMET FİRARDA

İçimdeki Yangın adıyla Türkçeye çevrilen film, belki de sağlıklı akılların düşünmekte bile zorlanacağı kadar sıradışı bir öyküden uyarlanan korkunç içerikli bir kurmaca.

Seksenli yıllardaki Lübnan iç savaşının neden olduğu yıkımların en uçtaki bir örnekle anlatıldığı film, geçmişini bilmeyen insanların akıllarına türlü sorular getirecek fitnevari çentiklerle dolu.

Medeniyetin temsilcisi görünümündeki, Kanadalı “insancıl” noter Jean’in, biribirlerine karşı en acımasız yöntemleri uygulayan Lübnanlı Arap Müslümanlar ve Arap Hristiyanların neden olduğu yıkıntıların arasında, müşfik bir “Beyaz Adam” olarak yaptığı “büyüklük” ve gösterdiği “dürüstlük” sayesinde kökenlerini bulan iki kardeşin öyküsü, iki saati geçen bir zaman içerisinde ve bilindik Holivud yöntemleriyle anlatılıyor.

Adı: İçimdeki Yangın
Özgün Adı: Incendies
Yönetmen: Denis Villeneuve
Öykü: Vejdi Mouavad (Incendies)
Senaryo: Denis Villeneuve, Valerie Beaugrand-Champagne
Oyuncular: Lubna Azabal (anne-Neval Mervan), Melissa Desormeauks (kız-Jeanne Mervan), Maksim Gaudette (oğul-Simon Mervan), Remy Girard (noter-Jean Lebel), Abdülgafur Elaziz (Ebu Tarık), Allen Altman (noter-Medet), Muhammed Mecid (Şemseddin), Nebil Savalha (Fehim), Baya Belal (Mayka), Bader Alami (Nikolas), Kerim Babin (Şemseddin’in Koruması)
Müzik: Gregoire Hetzel
Görüntü Yönetmeni: Andre Turpin
Kurgu: Monique Dartonne
Yapımcı: Milena Poylo, Gilles Sacuto, Luc Dery, Kim McCrav
Yapım: 2010 – Kanada, Fransa
Tür: Kurmaca
Dili: Fransızca, Arapça
Süre: 130 Dakika

İÇİMDEKİ YANGIN - 2010

Önceki İçerikToprak Ana
Sonraki İçerikGurbet Kuşları Dönüştürülürken Türkiye
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz