İZ SÜRÜCÜ

İz Sürücü, Sovyet sinemasının, bilim kurgu türündeki örnekleri arasında çığır açıcı yönüyle öne çıkan Solaris kurmacası gibi bir Tarkovski yapıtı.

Yazar, bilim adamı ve iz sürücü üzerinden anlatılan öykünün aslı, Strugaski kardeşlerin, Türkçeye Uzayda Yolculuk adıyla çevrilen Yol Kenarında Yolculuk adlı bilim kurgu betiğinden uyarlama.

AndreyTarkovski‘nin, uyarlamada öykünün ana izleğine bağlı kalmakla birlikte kendi sinema diline uygun yaklaşımla yeniden tasarladığı ve yalın, şiirsel anlatımı öne çıkardığı görülüyor.

Adı: İz Sürücü
Özgün Adı: Сталкер (Stalker)
Yönetmen: Andrey Tarkovski
Öykü: Yol Kenarında Gezinti (Пикник на обочине –piknik na oboçine)
Yazan: Arkadi Strugatski, Boris Strugatski
Görüntü Yönetmeni: Aleksandır Kınyajinski
Kurgu: Ludmilla Feiginova
Müzik: Eduard Artemyev
Oyuncular: Alisa Friendlih (İz Sürücünün Karısı), Aleksandır Kaydanovski (İz Sürücü), Anatoli Solonitsin (Yazar), Nikolay Grinko (Profesor Sergey Yakovlev), Nataşa Abramova (İz Sürücünün Kızı Marta)
Sanat Yönetmeni: Andrey Tarkovski
Yapım: Rusya SSC – 1979
Dili: Rusça
Süre: 155’
Telif hakları: Mosfilm

İZ SÜRÜCÜ - 1979

Önceki İçerikAsıl Soru Şu: Senin Evin Neresi?
Sonraki İçerikEmanetçi: Ömer Hayyam Efsanesi
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz