KARA BAHTLILAR

Dünyayı, yayınları üzerinden biçimlendirme gücüne erişmiş görünen Netflliks kuruluşu, amerika birleşik devletlerinin kanlı geçmişine, şöyle bir değinen, 13. adıyla bir belgesel yayınladı.

Paralı bir yayın kanalı olmasına karşın Netfiliks, bu belgeseli, on beş milyon izleyicisi olan kendi yutup kanalı üzerinden herkesin erişimine ve paylaşımına açık tuttu.

“Dünya nüfusunun yüzde beşinin yaşadığı amerika birleşik devletlerinin tutukevlerinde, dünyadaki tutukluların yüzde yirmi beşi yaşıyor.”

Ava Du Varney, bu tümce üzerinden ülkesindeki yüksek tutukluluk oranını ve her dört tutukludan birinin yaşadığı amerikadaki hapishane düzenini, geçmişte yaşanmış gerçeklere dayalı bir izlekte aktarıyor.

Arşiv kaynaklarını, sivil toplum kuruluşu adıyla desteklenen eylemcilerin ve akademisyenlerin görüşleriyle birleştiren yönetmen Ava Du Vernay, ülkedeki ırkçı yaklaşımın bu düzene nasıl yansıdığını ve eşitsizliği nasıl etkilediğini anlatıyor.

Adı:13.
Özgün Adı: 13th
Yönetmen: Ava Du Vernay
Yazan: Ava Du Vernay, Spencer Averick
Yapımcı: Hovard Barish, Ava DuVernay, Spencer Averick
Görüntü: Hans Charles, Kira Kelly
Kurgu: Spencer Averick
Müzik: Jason Moran
Yapımcı Kuruluş: Kandoo Films
Yapım: 2016 – abd
Süre: 100’

13. (2020)

Önceki İçerikKefernahum
Sonraki İçerikVe Dağlar Tanık Oluyor Asya’nın Gelinlerine
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz