GECEKONDU MİLYONERİ

Hindistan, Pakistan ve Bangladeş, bölünme gerçekleşinceye yani İngiliz işgaline kadar aynı yeryüzü parçasında birlikte yaşayan insanların yurdunun, istilacılarca kanlı bir biçimde bölünmesiyle ortaya çıkan üç ülke.

Sömürünün kitabını yazan İngilizlerin, işgal ettikleri yerlerden çekilirken bile egemenliklerini sürdürme isteğiyle miras bıraktıklarına ek olarak, yeni sorun alanları oluşturdukları bir sır değil.

Kaynakları sömürülen, insanları sefaletle başbaşa bırakılan bu üç ülke, hâlâ ayrı devletler olarak, sömürü çarkından kurtulmanın çabası içerisinde.

Türkiye’de Milyoner adıyla gösterilen kurmaca, hem içerik hem de yapım yönüyle sömürgeci İngiliz etkisinin ve karanlık gölgesinin, uzandığı bu ülkelerden henüz çekilmediğinin göstergeleriyle dolu.

 

Adı: Gecekondu Milyoneri
Özgün Adı: Slumdog Millionaire
Yönetmen: Danny Boyle
Öykü: Vikas Svarup
Yazanlar: Simon Beaufoy
Görüntü: Anthony Dod Mantle
Kurgu: Chris Dickens
Müzik: Allahrakha Rahman
Oyuncular: Dev Patel (Cemal Malik), Freida Pinto (Latika), Anıl Kapoor (Prem Kumar), İrfan Han (Polis komiseri), Saurabh Şukla (Constable Srinivas), Maheş Manjrekar ( Cavid ), Ankur Vikal (Maman), Madhur Mittal (Salim, Cemal’ın kardeşi), Ayuş Maheş Khedekar (Cemal’in çocukluğu) Azharuddin Mohammed İsmail (Salim’in çocukluğu), Rubiana Ali (Latika’nın çocukluğu), Tanay Çheda (Cemal’in ergenliği), Aşutoş Lobo Gajivala (Salim’in ergenliği), Tanvi Ganeş Lonkar (Latika’nın ergenliği)
Yapım Tasarım: Mark Digby
Sanat Yönetmeni: Abhishek Redkar, Ravi Srivastava
Yapım: Celador Films, Film4 Productions
Yapımcı: Christian Colson
Süre: 120’
Dil: Hintçe
Yapım Yeri: Hindistan – 2008
Telif hakları: Viacom 18 Motion Pictures, Matchboks Pictures

GCEKONDU MİLYONERİ

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız