Türk yazınından uyarlamalar, Türk sinemasının önemli beslenme kaynaklarından birini oluşturur.

Önceleri Yeşilçam kurmacalarına esin kaynağı olan Türk öyküleri, yetmişli yıllardan sonra, TRT Kurumunca gerçekleştirlen çok sayıda uyarlama ile televizyon izleyicisiyle de buluşturulmuştur.

Öyküler ve romanlar, ilerleyen dönemlerde, gelişen yapım olanaklarıyla hem sinema ve hem de televizyon için üretilen film ve dizilere kaynak olma önemini sürdürmüştür.

Türk yazınının önemli yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın, toplumcul yaklaşımla ele aldığı hemen her konuyu, gülünç yanlarıyla okuyucuyla buluşturan biçeminin, etkili örneklerinden biri Gulyabani romanı. Yazarın yaklaşımıyla güldürü unsuruna çokça yer verilen yapıt, aslında ilk Türk korku romanı olarak bilinmektedir.

Erken dönem örneklerine rastlanılmakla birlikte güldürü türünün en önemli yapıtları Ertem Eğilmez yönetmenliğiyle öne çıkmıştır. Kemal Sunal‘ın ana kişiyi canlandırdığı güldürü sineması örneklerini, yetmişli yılların başından itibaren Ertem Eğilmez yaratıcılığıyla izleyiciyle buluşmuştur.

Türk sinemasına farklı içeriklerle pek çok film kazandıran Ertem Eğilmez, Gulyabani öyküsünü, Sadık Şendil yazımıyla Süt Kardeşler adıyla uyarlamıştır.

Adı: Süt Kardeşler
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Öykü: Hüseyin Rahmi Gürpınar (Gulyabani)
Uyarlayan: Sadık Şendil
Görüntü: Kriton İlyadis, Güngör Özsoy, Haluk Baydur
Kurgu: İsmail Kalkan
Yönetmen Yardımcıları: Kartal Tibet, Münir Özkul, Sami Güçlü
Oyuncular: Kemal Sunal (Şaban), Şener Şen (Hüsamettin), Adile Naşit (Melek), Halit Akçatepe (Ramazan), Hale Soygazi (Bihter), Ayşen Gruda (Emine), Ergin Orbey (Bayram), Jale Altuğ (Afife), Yasemin Esmergül (Yasemin), Ali Şen (Kerami), Türker Tekin (Kahya), Dinçer Çekmez (Çavuş), Feridun Çölgeçen (Sarraf Efendi)
Işık: Yusuf Tümen, Yüksel Sevinç, Mehmet Gülol
Renk Düzeltme: S. Türker Vatan
Seslendirme Yönetmeni: Necip Sarıcıoğlu
Eşleme: Mevlüt Koçak, Sabit Özergül
Set Yönetmeni: Hasan Nurdan
Yapım Yönetmeni: Yılmaz Kanat
Yapımcı: Nahit Ataman
Dili: Türkçe
Süre: 80’
Yapım: Türkiye – 1976
Telif Hakları: Arzu Film

Süt Kardeşler - 1976

Önceki İçerikSeni Tevkif Etmeye Mecburum Zeynep
Sonraki İçerikBen Hiç Yalnız Kalmadım, Yalnızken Bile…
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz