TÜRKMEN TİNİNİN UYANIŞI

Türkmen Türklerinin Sovyet etkisi altında geçen günlerini bir belgesel gibi görüntüleyen kurmaca, giyim kuşamdan davranışa, takı ve pusatlardan kulanılan araç gereçlere dek yaşamın içinde ne varsa geleceğe taşıyan derin öyküsüyle övgüyü hak ediyor.

Türkmen Türklerinin adı bilinen betizcilerinden Durdu Bayramov adına kurulan vakfın desteğiyle yayınlanan kurmaca, büyük vatancılık vuruşu adı verilen ölüm dirim yıllarının ve büyük Aşgabat depreminin sonunda göreceli, rahat bir nefes alabilen halkın, yitmeyen sanat gücünün dışa vurumuna güzel bir örnek.

Konusu, biçemi ve yorumuyla dingince izlenebilecek bir yapıt olan kurmaca, sorgulayıcı ve uyarıcı anlatımını gizleyen biçimiyle Türkmen Sinemasının önemli bir boşluğunu dolduruyor.

Adı: Yandım
Özgün Adı: Yandyım
Yönetmen: Allamurat Hommatberdiyev
Yazan: Bayram Abdullayev, Lora Stepenskaya
Görüntü Yönetmeni: Vladimir Sporişkov
Kurgu: Svetlana Rudneyeva
Müzik: Aman Ağacıkov
Oyuncular: Aman Handurdıyev (Sadık), Murat Orazov (Sadık’ın gençliği), Oğulcan Niyazberdiyeva (Yazcemal), Aylar Taçmedova (Yazcemal’ın gençliği), Yusuf Ahmetov, Artık Callıyev (Nöker), Çağrı İşanguliyev (Nökerin gençliği), İslam İslamov (Aman yetim ve oğlu), Kulmurat Ağayev (Kurban öğretmen), Leonid Maiyzel (Yakup), Aşır Nurmedov, Ceren Allaberdiyeva, Aynabat Amanlıyeva, Sapar Ödeyev, Kutlu Evliyakuliyev, Allamurat Commatberdiyev
Yapım Tasarımı: Hüseyin Hüseyinov, Ada Gutluyev
Yapımcılar: D. Annadurdiyev, A. Annamuradov, Ç. Bayramdurdiyev
Müzik: Görüntü: Kurgu: Işık: Ses: Çalı Annahalov
Giyim Kuşam: Viktoriya Atayeva
Makyaj: Aleksandr Demidov
Dil: Türkmen Türkçesi
Süre: 113’
Telif Hakları: Türkmen Film
Yapım: Türkmenistan – 1994

Önceki İçerikBizim mahalleden hiç adam çıkmadı!
Sonraki İçerikİyiki tutulmuş! Hiç beğenmedim bu evi!
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz