AVRUPA’DA

Uzunca bir süre TRT kanallarında yayınlananan Avrupa’da, yurt dışında yaşayan soydaş ve vatandaşlara yönelik, her biri  25’ süreli, 44 bölümlük bir belgesel dizisidir.

Tanıtım duyurularında, Avrupa’nın değişik bölgelerinde yaşayan ve merkezin dışında kaldıkları için kendilerini üvey evlat gibi hisseden insanları esas alarak hazırlandığı yazılan yapımın her bölümü, bir başka Avrupa ülkesini ve orada yaşayan Türklerin yaşam çabasını anlatıyor.

Sanat, siyaset, bilim, spor ve ekonomi gibi değişik alanlarda yüksek başarıyı yakalayanların yanı sıra mütevazı ölçekte ancak kimseye muhtaç olmadan, içinde bulunduğu toplumla uyumlu bir yaşam sürdürmeyi başarmış insanların ve onların çabalarının, kısa magazinler halinde anlatıldığı Avrupa’da, bu yapısıyla yurt dışında yaşayan her kesimden insanın kendisini ifade edebilmesine olanak sağlıyor.

Anavatanından uzakta ama anavatanıyla birlikte yaşayan milyonlarca Türk’ten biriyim” ya da “Avrupa’da yaşayan milyonlarca Türkçe konuşandan biriyim”sözleriyle başlayan yapım, 2009 ve 2010 yıllarında, haftalık olarak, TRT INT yayınları arasında yer alıyordu.

Bir yönüyle Avrupa’da yaşayan Türklerin derinden duyumsadığı gurbet gerçeklerinin ve sıla özlemlerinin yer aldığı yapım, Çarşamba günleri 21.30’da, Cuma günleri ise 13.30’da yayınlanıyordu.

 

AVRUPADA TÜRKLER

Önceki İçerikAlkışlar Bizim İçindi ve Çok Mutlu Ediciydi
Sonraki İçerikİzleriz, izleriz, izleriz; düşünemeyecek kadar uyuşan bir ruhla izleriz…
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz