http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Adı: Gir Kanıma
Özgün Adı: Låt Den Rätte Komma In
Yönetmen: Tomas Alfredson
Oyuncular: Kare Hedebrant, Lina Leandersson, John Nordling, Per Ragnar Berndtöstman, Kajsa Linderholm, Jonas Kruse, Lena Nilsson, Ingemar Raukola, Mikael Erhardsson
Kurgu: Tomas Alfredson – Daniel Jonsater
Görüntü Yönetmeni: Hoyte Van Hoytema
Yazan: John Ajvide Lindqvist
Yapımcı: Gunnar Carlsson, Carl Molinder, John Nordling
Yapım: 2008 – İsveç
Tür: Kurmaca
Süre: 114 dakika

Gir Kanıma, Batı Medeniyetine has yaratıklar olan zombi ve vampir konulu öykülerden uyarlanmış bir kurmaca film. Tomas Alfredson’ın yönetmenliğini yaptığı film, 2008’in en iyi filmlerinden biri iddiasıyla Türkiye’de de gösterildi.

Baş oyunculardan Eli’yi Türk asıllı oyuncu Elif Ceylan’ın seslendirdiği Gir Kanıma, İskandinav filmi olmakla birlikte Holivud yaklaşımından izler taşımakta.

Filmin hikâyesi, izleyenleri, Oskar adlı ilköğrenim çağındaki bir oğlan çocuğunun izleğinde, gelişmiş toplumlarda sıkça rastlandığı üzere annesi-babası ayrı yaşayan, okul sonrası zamanlarını evde tek başına geçiren ve kendi gizemli dünyalarını kuran çocukların yaşamına götürmekte. Oskar, Stokholm’ün yalnızlık ortamı yetmezmiş gibi çevresindekiler tarafından da dışlanmış, yalnız bırakılmış bir çocuktur. Oskar’ın, yaşı gereği keşiflere açık yaşamı, kendi yaşarında bir kız çocuğunun mahalleye taşınması ile değişir. Garip davranışlarıyla Eli, Oskar’ın ilgi odağı olurken, oturdukları mahallede çeşitli cinayetler işlenir.

PAYLAŞ
Önceki YazıAki Kaurasmaki’nin “Finlandiya”sından Geçmişi Olmayan Adam
Sonraki YazıDoktor
Kanıkey Gullayeva
"Sinema, eski kaynaklarımıza eğilerek, kültürümüzün değerlerini bugüne getirmek ve onlara dayanarak yeni bir sanat kurmak" Lütfi Ömer Akad (1916-2011)

Yazınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız