SAVAŞ-BARIŞ-ÖDÜL

Esma’nın Sırrı, Yugoslavya’da iç savaşa ve katliamlara sessiz kalarak destek olan Avrupalıların, kendilerini aklama çabasıyla, çekilmesine katkı verdikleri bir vicdan temizleme filmi.

İç savaş sonrasında Esma, kızı ile birlikte yaşamakta, bir yandan savaşın yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da hayat mücadelesi vermektedir.

Yoksulluk içinde kızını büyütmeye çalışan Esma, bir gece kulübünde garson olarak çalışmaya başlar.

Geçen süreçte Esma, kızına, babasının akıbeti hakkında bazı yalanlar söylemiş, babasının savaşta şehit olduğuna kızını inandırmıştır. Ancak yavaş yavaş gerçekler ortaya çıkacaktır.

Yugoslavyanın parçalanma sürecinin başoyuncuları ülkelerin desteğiyle filmin çekilmesine ön ayak olanlar, Esma’nın Sırrı’na, 2006 Berlin Film Festivalinde Altın Ayı Ödülünü verilmesini sağlayarak genel kurguyu tamamlamıştır.

Adı: Esma’nın Sırrı
Özgün Adı: Grbavica
Yazan: Jasmila Zbaniç
Yönetmen: Jasmila Zbanic
Oyuncular: Luna Mijovic, Kenan Catiç, Emir Hacıhafızbegoviç, Bogdan Dikliç, Dejan Acimovic, Ermin Bravo, Semka Sokolovic, Mirjana Karanovic, Leon Lucev, Jasna Beri
Müzik : Enes Zlatar
Görüntü Yönetmeni: Christine A. Maier
Kurgu: Niki Mossböck
Yapımcı: Vinko Grubisiç, Damir İbrahimoviç, Barbara Albert
Yapım: 2006 – Bosna-Hersek/Almanya/Avusturya/Hırvatistan
Tür: Kurmaca
Süre: 90 dakika

Önceki İçerikKüçük Ailenin Büyük Sırları Var
Sonraki İçerikSergey Ayzenştayn’ın ilk uzun kurmacası
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz