EFELİK SENİN KANINDA

Türk yazınına önemli yapıtlar kazandıran Sabahattin Ali, gerçek yaşamdan izler taşıyan öyküleriyle Türk sinemasına da esin kaynağı olmuştur.

Fevzi Tuna yorumuyla sinemaya uyarlanan Kuyucaklı Yusuf, yazarının ilk romanı olması yanında, Yusuf kişisinin kılığıyla da önem taşıyan bir yapıttır.

Annesi ve babası, eşkiyalarca gözleri önünde öldürülen Yusuf’un, dirençli kişiliği denli güçlü sevgisi, betiğin olduğu gibi kurmacanın da ana izleğini oluşturur.

Selvi Boylum Al Yazmalım filmindeki babacan kişiliğine benzer bir yapıyla Ahmet Mekin’in Kaymakam Sabahattin Beyi oynadığı Kuyucaklı Yusuf, sinemaya biçim olarak yeni bir katkı sunmamakla birlikte içerik olarak gerçekçi ve güçlü bir film.

Adı: Kuyucaklı Yusuf
Yönetmen: Feyzi Tuna
Öykü: Sabahattin Ali (Kuyucaklı Yusuf adlı yapıtı)
Senaryo: Feyzi Tuna
Müzik: Timur Selçuk
Görüntü: Çetin Tunca
Kurgu: Nevzat Dişiaçık
Oyuncular: Ahmet Mekin (Kaymakam Selahattin Bey), Talat Bulut (Yusuf), Derya Arbaş (Muazzez),Sema Çeyrekbaşı, Engin İnal (Hilmi Bey), Melih Çardak (Şakir), Atilla Yiğit, Kemal İnci, Seda Yıldız,Nilgün Nazlı, Ferda Ferdağ, Ali Osman Okumuş, Meltem Çavuşoğlu, Savaş ustay, Fuat Okan Bülent Oran, Nuri Tuğ, Savaş Akova, Fatoş Sezer, Ali Erdoğan, Ertaç Ünsal, Ahmet Yusuf, Hikmet Karagöz, Tosun Bayri, Kemal Tok, Yüksel Tanık
Ses: Erkan Aktaş, Eyüp Yıldız
Anlatıcı: Müşfik Kenter
Seslendirme Yönetmeni: Ersan Uysal
Sanat Yönetmeni: Gürel Yontan, Deniz Özcan
Yapımcı: Kadri Yurdatap
Yapım: Türkiye – 1985
Süre: 127’

KUYUCAKLI YUSUF - 1985

Önceki İçerikEli’yi Türk asıllı Elif Ceylan seslendirdi
Sonraki İçerikYoksulluk Sizi Derin Bir Korkunun İçine Çekiyor
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz