Adı: Dede Korkut
Özgün Adı: Dədə Qorqud
Yönetmen: Tevfik Tagızade
Öykü: Dede Korkut (Destandan uyarlama)
Yazan: Anar Rızayev
Görüntü: Rasim İsmayılov
Kurgu: Tamara Nerimanbeyova
Müzik: Emin Sabitoğlu
Oyuncular: Hasan Memmedov (Dede Korkut), Haşim Kadoyev (Kazan), Rasim Balayev (Beyrek), Givi Tohadze (Alp Aruz), Hamlet Kurbanov (Kıpçak Melik), Leyla Şıhlinskaya (Banuçiçek), Şefika Memmedova (Burla Hatun), İnarə Kuliyeva (Selcan), Yusuf Ahmetov (Turan), Elçin Memmedov (Karaca Çoban), Ferhad Yusufov (Tural), Dinarə Yusufova (Günel), Ali Haqverdiyev (Yalıncık), Gündüz Abbasov (Bəybora), Efrasiyab Memmedov (Bayandır Han), Mikayıl Mirza (Gor Gazan)
Işık: A. Memmedzade
Ses: Vladimir Savin
Giyim Tasarım: Bedure Afkanlı
Dekor Tasarım: Rafiz İsmayılov
Makyaj: N. Veselova, V. Bereznyakov
Sanat Yönetmeni: Nadir Zeynalov
Yapımcı: Azebaycan Film
Yapım: Azerbaycan SSC – 1975
Süre: 126′

*”Dedem Korkut geldi, boy boyladı, soy soyladı…”

Destansı hikâyeler, “… boyunu beyan eder” şeklinde başlar, “Dedem Korkut geldi, boy boyladı, soy soyladı” sözleriyle sonlanır. Boy, destan sözünün Türkçe karşılığıdır. Boyların (destanların) kopuz eşliğinde anlatılması boy boylamak, bu anlatım içerisindeki manzum bölümlerin bir ezgiyle okunması ise soy soylamaktır.

DEDE KORKUT - 1975

Önceki İçerikAtımı Bağladım Delikli Taşa
Sonraki İçerikOnoda
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz