İSFAHANDIR ASLI BİZİM ELİMİZ

İsfahan Hoyratı olarak bilinen ve Mehmet Özbek yorumuyla belleklerde yer eden türkünün ilk dizesi; İsfahandır aslı bizim elimiz.

Yüzlerce yıldan sonra, bugün bile türkülerimizde yer bulan Isfahan, Büyük Selçuklu Devletinin, sırasıyla Rey ve Nişabür’den sonraki başkenti. Ömer Hayyam Nişabür doğumlu ve ölümlü bir bilim adamı.

Bunları söylemedeki muradım, filmin Pers diye belirsizleştirilen, masalsı bir dönemin öyküleriymiş gibi geçiştirlen ana öğelerinin gerçekliğini anımsatmak.

Uzak geçmişteki Roma, Grek, Pers kalıntılarını, yakın geçmişin karartılmasında araç olarak kullanan ve insanlık geçmişinin doğal akışını istedikleri yöne çevirme çabasından bir an bile vaz geçmeyen küresel kültürel faşizmin bu kurmacadaki etkisine üns vermek.

Emanetçi, Türkiye’de daha çok dörtlükleriyle bilinen, gök bilimci, matematikçi düşünür Ömer Hayyam’ın yaşamına ilişkin çekilmiş bir kurmaca.

Özbekistan sınırları içerisindeki Semerkand ve Buhara çevresinde, Fars asıllı Amerikalı yönetmen tarafından çekilen filmin öyküsü de yönetmenine ait.

İngiliz oyuncuların ağırlıklı oynadığı, Amerikalı yapımcı tarafından gerçekleştirilen ve 2005 yılında gösterime giren film, Türkiye’de Gardiyan adıyla da biliniyor.

Soyunu merak eden bir çocuğun izleğinde, hem Ömer Hayyam’ın yaşamından, hem de yaşadığı dönemden öyküler aktarıyor.

Gelmiş geçmiş en arı duru sözlü doğrucu Nasrettin Hocanın, parayı veren düdüğü öttürür, deyişinin yansımasını kurmacada görmek olası.

Destekçilerinin anlayışını öne çıkaran yaklaşımla genelde Müslümanların, özelde Türklerin altın çağını bulandırma, kişiler ve olaylar düzleminde yeniden yorumlama çabası, çok hoş kavramlara sarılı olarak sunuluyor.

Öykünün öznesi Ömer Hayyam ve yakınları; annesi, karısı Derya, Hasan Sabbah, Melik Şah ve ilim adamları, yöneticiler ve halk.

Öykünün geçtiği yer Büyük Selçuklu Devleti toprakları; İsfahan’ı, Şiraz’ı Nişabur’u dünyanın merkezi yapan Türklerin yurdu.

Ancak Kayvan Maskayekh, İranlı ve amerikalı geçmişinin yönlendirdiği bir içerikle ve Anglo Sakson desteği ile sağladığı yapım biçemiyle anlatıyor öyküsünü.

Adı: Emanetçi: Ömer Hayyam Efsanesi
Özgün Adı: The Keeper: The Legend of Omar Khayyam
Yönetmen: Kayvan Mashayekh
Oyuncular: Adam Echacly, Bruno Lastra, Moritz Bleibtreu, Vanessa Redgrave, Rade Serbedzija, Diane Baker, Christopher Simpson, Marie Espinosa
Görüntü Yönetmeni: Matt Cantrell, Dusan Joksimovic
Kurgu: Duncan Burns
Yazan: Belle Avery, Kayvan Mashayekh
Yapımcı: Belle Avery
Müzik: Elton Ahi
Yapım: 2005  –  ABD
Tür: Kurmaca
Süre: 94 dakika

EMANETÇİ ÖMER HAYYAM EFSANESİ - 2005

Önceki İçerikTarkovski Klasiği: İz Sürücü
Sonraki İçerikOsmanlı Yenildi, Payitaht Düştü, Her Şey Bitti
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz