İNGİLİZ KEMAL

Türklerin başkenti İstanbul, Osmanlı imparatorluğu çökerken, dağılan, yıkılan devlet düzeni içerisinde kimin ne olduğu ve kimden yana olduğu bilinmeyen bir dönemi, karanlık bir işgal sürecini yaşamaktadır.

Padişah saraydan dışarı çıkamamakta, İstanbul yollarında, başını İngilizlerin çektiği işgalcilerin askerleri denetim kurmakta, kentte Türk askeri dışında neredeyse her ülkenin askerlerinin egemenliği  görünmektedir.

Osmanlı toprakları da başkentten farklı değildir; yeni yeni bayraklar gösterilmekte, ülke parçalanmakta ve Türklere küçük bir alan dışında yaşam hakkı tanınmamaktadır.

Böyle bir ortamda inisiyatif alan, ya da kendilerine devletçe görev biçilen kişilerin, yurt savunmasında gösterdikleri etkin çabaları konu edinen kurmacalardan biri, İngiliz Kemal.

Ertem Eğilmez biçemince gerçek kişi ve olaylara dayalı konu örgüsüne sahip kurmacadan başka, o döneme ilişkin ve aynı kişi çevresinde gelişen başkaca durum ve olayları anlatan bir diğer İngiliz Kemal izleğindeki kurmaca da Lütfi Ömer Akad imzasını taşıyan İngiliz Kemal Lavrense Karşı adlı filmdir.

sema özcan

Adı: İngiliz Kemal
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senaryo: Burhan Bolan
Görüntü Yönetmeni: Kriton İliadis
Kurgu-Eşleme: Diamandi Filmeridis
Oyuncular: Kartal Tibet, Sema Ozcan, Muzaffer Tema, Peri Han, Suphi Tekniker, Süleyman Turan, Cahit Irgat, Atıf Kaptan, Feridun Çölgeçen, Hüseyin Baradan, Kayhan Yıldızoğlu, Muazzez Arçay, Muazzez Doğan, Danyal Topatan, İlhan Hemşeri, Muammer Gözalan, Hüseyin Kutman, Nubar Kamçılı, Murat Tok, Mustafa Yavuz, Baykal Kent, Faik Coşkun, Tevfik Soyurgal, Asım Nipton, Abdullah Ferah, Reşit Çıldam, İsmet Erten, Muzaffer Yenen, Refik Kansav ve Yılmaz Köksal
Yapım Sorumlusu Yardımcısı: Uğur Duru
Yardımcı Kameramanlar: Abdullah Gürek, Aytekin Çakmakçı
Set Sorumlusu: Yılmaz Kanat
Set Sorumlusu Yardımcıları: Hakkı Özsağdıç, Avni Turan, Cengiz Öktem,
Sever Savaş
Işık: Hüseyin Özşahin
Işık Yardımcıları: Ahmet Aktüre, Yusuf Tümen
Yapım Yeri: Erman Film
Seslendiren: Yorgo İlyadis
Negatif Kurgu: Sezai Elmaskaya
Film Baskı: Hilmi Başcan
Film Yıkama: Hayati Akbulut, Gani Maraşlıoğlu, Erdoğan Dolapçı
Yapım Sorumlusu: Yüksel Tanık
Yönetmen yardımcısı: Temel P. Gürsu
Yapımcı: Nahit Ataman
Yapım: Türkiye – 1968
Telif hakları: Arzu Film

İNGİLİZ KEMAL - 1968

Önceki İçerikNe Olacak Şimdiki İnsanın Dünyayı Umursamazlığı?
Sonraki İçerikDüşünmeye Çağrı; Yaşamın Soluğu
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz