“GEÇMİŞ ÖMÜR ISSIZ BİR YOL, DOLAŞIR NİCELERİ”*

Kazak Türklerinin 1690’lı yıllardan başlayarak Rus istilasının karşısındaki tutumlarını, öncü kişilerin ve bağlı toplulukların yaşadığı kırılma noktalarını anlatan Ülker adlı destansı betiğin girişinde Prof. Dr. Sadık Tural, işgalcilerin düşüncesini şu sözlerle açıklar: “Gerek çarlık, gerek Sovyet önemindeki tez şuydu: Türk soylu halklar, atlı kavimler olarak geniş bozkırlarda, tembel, aklını işletmeden yaşayan, bir medeniyet üretememiş ve üretemeyecek olan insan topluluklarıdır.” 

Türkçeye Abiş Kekilbayuli yazılışıyla aktarılan yazar ve devlet adamı Abiş Kekilbayoğlu, adını Rusça Abiş Kekilbayev yapan düzenin, Kazak Türkleri üzerindeki etkisini, Abilkayır kişisi ve onun çağdaşları üzerinden anlatır, iki ciltlik uzun, Ülker romanında.

İyisi kötüsü, acısı tatlısı derken, göreceli olarak bir gün ansızın bitiveren Rus sömürgeciliği, Kazak Türklerini yeni yol ayrımlarıyla baş başa bıraktı. Tek elden sömürülen Türk soylu halkların diğer yurtları gibi Kazakeline de yeni “sömürgenler” akbabalar gibi üşüştü.

Buna karşın, yurdundan ve yurttaşından ayrı düşmemiş dirençli, aydınlık bakışlı Kazaklar bu karmaşa ortamını fırsata dönüştüren iyi çabalara girişti. O çabaların güzel sonuçlarının alındığı alanlardan biri de sinema oldu.

Kazak Türklerine unutturulmaya çalışılan kimlik değerleriyle yeniden buluşmanın ana taşıyıcısı olan destansı kurmacalar, birbiri ardına gösterime girdi.

On yıllarca yinelenen “medeniyetsizler” mitomanyasının tersine, Kazak Türklerinin medeniyetlerinin derinliğinden güç alan yapıtlar ortaya çıkarıldı.

Cesur Yürekli Bin Bala adıyla Türkiye’de gösterilen Min Bala kurmacasından sonra çekilen Anaya Giden Yol, Akan Satayev yönetmenliğiyle Tomris Hatun filminden önce çekilen destansı bir yapıt.

 

Adı: Anaya Giden Yol
Özgün Adı: Анаға Aпарар жол (Anaya Aparar Yol)
Yönetmen: Akan Satayev
Yazan: Timur Yaksılıkov
Görüntü Yönetmeni: Hasan Kıdıraliyev
Müzik Tasarımı: Alim Zairov, Roman Vişnevski
Kurgu Yönetmeni: Vitaliy Kirsanov
Oyuncular: Altınay Nogerbek (Meryem), Adil Ahmetov (İlyas), Arujan Cazilbekova (Ümit), Berik Aytcanov (Lukpan), Bolat Abdilmanov (Erali), Azamat Satıbaldı (Hamit), Erlan Karibayev (Yoldas), Andrey Duşeçkin (David Şpomoviç), Adil Bolatayev (İlyas’ın Çocukluğu), Merey Makajan (Ümit’in Çocukluğu), Temirlan Aytıley (Yoldas’ın Çocukluğu)
Giysi Tasarım: Asel Şalabayeva
Makyaj: Lidiya Ordinskaya
Seslendirme Yönetmeni: Nikita Fomin
Yapım Tasarımı: Nazira Baybekova, Larisa Reşetova
Yapımcı: Aliya Nazarbayeva
Yapım: 2016 – Kazakistan
Tür: Kurmaca
Süre: 90′

*
"Geçmiş ömür ıssız bir yol,
Dolaşır Niceleri."
"Ötgen ömir kuv sokpak,
Kıdıradı talaydı." Abay

ANAYA ULAŞAN YOL - 2016

Önceki İçerikDünya Sizden Yeni Bir Şeyler Duymaya Hazır!
Sonraki İçerikBu Davada Sorumlu Taraf Ben Değilim
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz