İSVEÇÇE YENİ TARİH YAZIMI

İskandinav ülkeleri arasında en ırkçı geçmişe sahip İsveç’te, kimliklerinden arındırılmış olarak yaşamaya zorlanan Samilere değinen bir kurmaca, Sami Kanı.

Sami kökeninden gelen azınlıkları, kültür birikimlerini, kimliklerini baskın doku ve yapı içinde eriterek yok etme yönteminin de ötesine geçerek soykırıma uğratan İsveç, bu acımasız yanını örtbas etmenin bir yolu olarak, bu türden kurmaca filmlere yön veren desteklerde bulunuyor.

Kurmaca, Sami asıllı yönetmen anlatımıyla geçmişte yaşanan acı olayların suçunu, kişilere ve ortama yıkarak gerçeğin yeniden yorumlanmasına katkıda bulunuyor. Ortada bir suç vardı ama bireysel yaklaşımların sonucuydu, biz değiliz kabahatli, demeye getiren bir katkı bu.

Film, geçmişteki karanlık soykırımın yalnızca görünmesi istenen noktalarına ışık tutarak, yumuşak bir geçişle yeniden dönüşüme olanak sağlıyor. Bir ırkı yok eden katı İsveç tutumu, ergenlik dönemindeki bir Sami kızçesinin yaşamı üzerinden, duygusal bir anlatıma evriliyor.

Adı: Sami Kanı
Özgün Adı: Sameblod
Yönetmen: Amanda Kernell
Senaryo Yazarı: Amanda Kernell
Görüntü Yönetmeni: Sophia Olsson
Kurgu: Anders Skov
Müzik: Kristian Eidnes Andersen
Oyuncular: Lene Cecilia Sparrok, Mia Erika Sparrok, Maj Doris Rimpi (Elle Marya / Kristina), Olle Sarri (Olle), Anne Biret Somby (Sanna), Hanna Alström, Anders Berg,
Oyuncu Seçimi: Jeanette Klintberg, Patricia Fjellgren
Giysi Tasarımı: Viktoria Mattila, Sara Svonni
Makyaj: Sari Nuttunen
Sanat Yönetmeni: Olle Remaeus
Yapımcı: Lars G. Lindström
Dili: İsveççe – Samice
Türü: Kurmaca
Süre: 108’
Yapım: İsveç – 2016
Telif Hakları: Nordisk Film Production Sverige

SAMİ KANI - 2018

KaynakSAMİ KANI
Önceki İçerikİki Yaka Yarım Aşk ve Eksiklikler Gösterisi
Sonraki İçerikYeşil Rehber ve Toni’nin Irkçılığı
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz