HEKİMİN BİR EKSİĞİ KALMAMIŞTI

Akira Kurosava, Nagazaki ve Hiroşima kentlerinin abd ordusunca yok edilmesiyle yenilmiş bir ülkede ve Tanrı diye görülen güneşin oğlu imparatorun alaşağı edilmesiyle inançları yıkılan yurttaşlarının arasında, kendi sinema dilini oluşturdu.

Yalın, öze dönük ve masrafsız denilebilecek düşük bütçeli yapıtları onu, yurdunun ve yurttaşının bun deminde bir umut ışığı olarak öne çıkardı.

Beslendiği kaynaklarıyla Japon sineması özelliklerini koruyan, geliştiren Kurosava’nın Kızıl Sakal kurmacası, bende, bir yönüyle Reşat Nuri Güntekin‘in Acımak adlı yapıtını çağrıştırdı.

Görünüşte acıma duygusu eksik bir öğretmenin, geçmişinde kalan bilinmeyenleri, babasının ölümünden sonra onun günlüğü okuyarak öğrenmesi, Reşat Nuri Güntekin‘in kısa sayılabilecek bu romanının öyküsünü oluşturuyor.

Yedi bölümlük televizyon dizisi halinde izleyiciye sunulan Acımak romanı, genç bir öğretmenin yaşamı izleğinde, iki ayrı anlatımı olan bir öykü içeriyor.

Romanın ilk bölümünde anlatıcı, genç öğretmenin anılarını okuyucuyla buluştururken, ikinci bölümde, öykünün diğer yanını yaşayan kişinin günlüklerini aktarıyor ve olayı tüm yönleriyle açıklığa kavuşturuyordu.

Roman, “Muallimin artık bir eksiği kalmamıştı. Acımayı öğrenmişti.” tümcesiyle son buluyordu.

Kurosava’nın siyah beyaz çekilen son kurmacası Kızıl Sakal’da, öykü, hekimler üzerinden kurgulanmış ve usta çırak ilişkisi izleğinde Japonya’nın o günkü yaşamından kesitler aktarılmış.

Genç hekimin, imgelemindeki çalışma ortamından çok uzakta kalan gerçekler karşısındaki dikliği, giderek olması gereken düzeye evrilecek ve sonunda genç hekim, ülküsünü bencillikten kurtaracak, insanların iyiliği için çaba gösterecektir.

Reşat Nuri Güntekin‘in Acımak romanından esinle söylendiğinde; “Hekimin artık bir eksiği kalmamıştı. Acımayı öğrenmişti.”

 

Adı: Kızıl Sakal
Özgün Adı: 赤ひげ (Akahige)
Yönetmen: Akira Kurosava
Öykü: Satomu Şimizu (Takma adı:Şugoro Yamamoto) Dr. Kızıl Sakal’ın öyküleri adlı roman
Yazan: Akira Kurosava, Masato Ide, Hideo Oguni, Ryuzo Kikuşima
Görüntü: Asakazu Nakai, Takao Saito
Kurgu: Akira Kurosava
Müzik: Masaru Sato
Oyuncular: Toşiro Mifune, Yüzo Kayama, Reiko Dan, Kyöko Kagava, Akemi Negişi, Miyuki Kuvano, Tsutomu Yamazaki, Takaşi Şimura
Sanat Yönetmeni: Dekor: Kostüm: Ses: Yapımcı: Tomoyuki Tanaka, Ryuzo Kikuşima
Yapım: 1965 –Japonya
Tür: Kurmaca
Süre: 185’

KIZIL SAKAL - 1965

Önceki İçerikBu Davada Sorumlu Taraf Ben Değilim
Sonraki İçerikKasım Han ile Başlayan Kazak Egemenliği
"İnsanlar ne zaman bir savaş başlatacak olsa, onlara şöyle diyordum: Durun! Kan dökmeyin!. Şimdi de tekrar ediyorum: Ey dağların, denizlerin öbür tarafındaki insanlar, siz ki mavi göğün altında yaşıyorsunuz, savaş neyinize gerek?" Toprak Ana - Cengiz Aytmatov

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz