SEFER TASI

Dünyadaki en büyük sinema filmi üreticisi Hindistan’ın, üç yabancı ülke ile ortak yapım olarak 2013 yılında gösterime sunduğu bir kurmaca Sefer Taşı.

Günümüzde Hindistan, Pakistan ve Bengaldeş diye anılan bölge, 1800’lü yılların ortasına kadar Babür Hanlığı yönetimindeydi. Ne yazık ki, İngiliz emperyalizminin bölgeye sirayet ettiği işgal yıllarından itibaren yerleştirdiği ayrılıkçı yöntemler, geride sorunlarıyla baş başa bırakılmış ülkeler bıraktı.

Hindistan, süregiden sömürü çarkı içinde, yağmalanmış doğal kaynakları, kıt geliri, dünyanın ikinci büyük nüfusu ve Bolivud adı verilen sinemasıyla kendine özgü bir ülke.

Sefer Tası, kurmacanın ortamını oluşturan Hindistan’daki yaşama egemen olan kargaşayı, şaşırtıcı bir zıtlıkla, düzenli işleyen yemek dağıtım ağı üzerinden ve sevgi izleğinde aktarıyor.

Bir fotoğraftaki görüntüye duyulan sevgiyi anlatan Sevmek Zamanı kurmacasını anımsatan ama bu kez görmeden seven iki sevgilinin duygularıyla kurulan ilişkiye yer veren bir film Sefer Tası.

Saacan’ı ve İla’yı oynayan Şahabzade İrfan Ali Han ile Nimrat Kaur, etkili yorumlarıyla Sefer Tası kurmacasının ilgiyle izlenmesine çok güçlü katkı sağlıyorlar.

Adı: Sefer Tası
Özgün Adı: द लंच बॉक्स
Yönetmen: Riteş Batra
Yazarı: Riteş Batra
Müzik: Maks Rihter
Görüntü: Michael Simmonds
Kurgu: John F. Lyons
Oyuncular: İrfan Han, (Saacan Fernandes), Nimrat Kaur (İla Sehgal), Navazuddin Sıddıki (Aslam Şeyh), Bharati Achrekar (İla’nın komşusu teyze sesi), Nakul Vaid (Rajiv Sehgal – İla’nın kocası), Yaşvi Punit Nagar (Yaşvi Sehgal – İla ile Rajiv’in kızı), Denzil ( Şeref – Saajan’ın Yöneticisi), Lillete Dubey ( Kamila Devi Sinha -İla’nın annesi), Şruti Bapna (Mehrunisa – Aslam hocanın karısı), Nasir Han (Kamleş Sinha – İla’nın babası), Lokeş Rai (İşyeri sahibi), Sadaşiv Kondaji Pokarkar, Aarti Rathod (Saajan’s komşusu), Rishi Raj More (Sunil Sinha – İla’nın erkek kardeşi), Krişna Bai, Santoş Kumar Çaurasya, Svapnil Şrirao, Baburao Sankpal, Maheş Mahadev Salavkar, Abhijit Hanvilkar
Yapım Tasrım: Şruti Gupte
Yapımcı: Arun Rangaçari, Vivek Rangaçari, Anurag Kaşyap, Şahnaab Alam, Guneet Monga, Karan Johar, Ronnie Screvvala, Siddhart Roy Kapur, Meraj Şaikh, Vikramjit Roy, Danis Tanovic
Yapım 2013 – Hindistan
Süre: 105’
Dili: Hinduca

Sefer Tası - 2013

Önceki İçerikBen Hiç Yalnız Kalmadım, Yalnızken Bile…
Sonraki İçerikHer Sahtelik Gerçeklikten İz Taşır
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz