“TOPRAĞIMI VERMEM!”

Haksızın, haksızlığını sürdürmesi için gerekli cesareti sağlayan, yasasız, töresiz hırsızların saldığı korku, bu kez su kaynaklarına çöken arsızın dilinden dökülüyor öfkeyle: “Köylünün icabına bakın; ne yaparsanız yapın, tüm araziyi satın alın!”

Üçgenin tabanını oluşturan yitirecek hiç bir şeyi olmayanlarla üçgenin tepesine çıkarken elde ettiklerini yitirmek istemeyenlerin ahlakının birleştiği çıkarcı anlayışın karşısında su  gibi arı duru yaşayanların onurlu direnci çıkacaktır, su kurmacasında.

Bir yanda bölgenin susuz topraklarına can katan Keban Barajı ve ona tiniyle, kanıyla tutkulu yurtsever bir mühendis, diğer yanda ilkesiz, değersiz kılıklarıyla işbirlikçi közkamanlar.

Yurdumuzda ellili yıllarla başlayan ve batı dünyasındaki değişime koşut olarak seksenli yıllarla birlikte yeni bir evreye geçen, sömürgeci egemenlerin “liberalizm” diye pazarladığı değer tanımazlığın, su ve Keban Barajı üzerinden bir eleştirisi sayılabilecek kurmacada Cüneyt Arkın ve Aliye Rona ana oyuncular olarak öne çıkıyor.

Adı: Su
Yönetmen: Çetin İnanç
Senaryo: Suphi Tekniker
Görüntü yönetmeni: Salih Dikişçi
Kurgu: Orhan Günşiray
Oyuncular: Cüneyt Arkın, Orhan Günşiray, Filiz Özten, Nejat Özbek, Aliye Rona, Talat Gözbak, Seyfettin Aydemir, Tevfik Şen, Yusuf Ahmetoğlu, Hikmet Taşdemir
Işık: Salim Yaşar, A. Rıza
Ses: Erkan Esenboğa
Eşleme: Orhan Günşiray
Yapım Yönetmeni: Cihat Karaman
Yapımcı: Ferit Turgut, Kadir Turgut
Yapım: Türkiye – 1981
Süre:73′
Dil: Türkçe

SU - 1981

Önceki İçerikİsveçliler, Norveçliler ve Mutfaktaki Çelişik Durumlar
Sonraki İçerikÇağın Sürüklediği Son…
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz