DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU

Türkiye’de ticari televizyon yayınlarının başlamadığı dönemin önemli yapımlarından 9. Hariciye Koğuşu, Peyami Safa’nın aynı adlı yapıtından uyarlama bir kısa dizi.

Yapımı 1985 yılında gerçekleştirilen dört bölümlük dizi, haftalık olarak ilk kez 1986 yılında  TRT yayınlarında yer aldı.

Dizide, Yusuf Sezgin, Agah Hun, Muhterem Nur, Neriman Köksal gibi Türk tiyatrosu ve sinemasında iz bırakmış oyuncuların yanı sıra dönemin öne çıkarılmaya çalışılan oyuncularına da yer verilmişti.

Türk dilinin, yazındaki görkemine örnek gösterilen biçemiyle Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, 1930 yılında yayımlanan, Peyami Safa’nın öz yaşam öyküsüne dayalı bir roman.

Server Bedi adıyla da bilinen eğitimci, gazeteci ve yazar Peyami Safa 1899-1961 yılları arasında geçen ömründen geriye çok sayıda yapıtı kalıt bıraktı.

Osmalının çöküşü ve Cumhuriyetin Kuruluşu sürecinde değişken görüşleri ve tutumlarıyla da bilinen yazar, sağlıkla ilgili bilgilerini romanlarında genişçe sergilemiştir.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nda veremle ilgili neredeyse tüm terimler Türkçe ve Latince olarak yer almış; hastalığın bedensi etkileri, ruhta yarattığı dönüşümler ve davranış değişiklikleri safha safha aktarılmıştır.

ilk baskısı 1930 yılında okurla buluşan Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa’nın, tamamı on üç betikten oluşan roman dizisinin sekizincisidir.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu ilk kez 1967 yılında, Nejat Saydam yorumuyla sinemaya uyarlanmış ve filmde Hülya Koçyiğit ile Kartal Tibet başoyuncular olarak yer almıştı.

 

Adı: Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
Yönetmen: Salih Diriklik
Öykü: Peyami Safa (Aynı Adlı Yapıttan Uyarlama)
Senaryo: Mehmet Taşdiken
Görüntü: Mustafa Yılmaz
Kurgu: Celal Köse. Cumhur Savaş
Oyuncular:
Oğuz Öztunç (Safa), Nergis Kumbasar (Nüshet), Yusuf Sezgin (Dr. Ragıp), Agah Hun (Paşa), Muhterem Nur (Müzeyyen Hanım), Neriman Köksal (Süheyla Hanım), Salih Kırmızı (Dr. Mithat), Pembe Mutlu (Nurefşan), Nuran Aksoy, Yıldırım Gencer, İhsan Bahadır, Mehmet Gürhan, Ferdi Atuner, Aslan Altın, Berhan Şimşek, Bülent Polat,
Sanat Yönetmeni: Secat Kırmacı
Müzik Derleme: Mehmet Turgut, Metin Macun
Ses: Ziya Bender, Mehmet Başaran, Tahsin Mungan, Yılmaz Karadoğan
Yapımcı: TRT – Vehbi Okur
Yapım: Türkiye – 1985
Dil: Türkçe
Süre: 240’ (Dört Bölüm)
Tekif Hakları: TRT Kurumu

DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU - 1986 (1: Bölüm)

DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU - 1986 (2: Bölüm)

DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU - 1986 (3: Bölüm)

DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU - 1986 (4: Bölüm) son

Önceki İçerikKendinden Vazgeç, İstenilen Ol!
Sonraki İçerikYasojiro Ozu’nun İlk Norikosu
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz