IŞIK HIRSIZI

Türklerin yaşamına ilişkin ipuçlarıyla dolu ve dünyanın en uzun koşuğu olarak kabul edilen Manas Destanı, Kırgız Türklerinin insanlığa armağanlarından biri.

Türklerin yakından bildiği destanın en bilinen kavramlarından biri Mankurt. Cengiz Atytmatov’un bilinir kıldığı Mankurtluk, işkence sonucu aklını, bilincini yitiren ve toplumuna yabancılaşmanın ötesinde ona ve değerlerine düşman olan ruh halini tanımlıyor.

Manas destanından günümüze taşan ikinci önemli kavram ise Közkamanlık. Közkaman, Kırgızların birliğini, dirliğini, düzenini ve egemenliğini yıkmak isteyenlerce Manas’a karşı kullanılan kılıksız, kişiliksiz; çıkarı için her yolda yürüyebilen ve içinde bulunduğu toplumun değerlerine yabancılaşmış, ezik ve her türlü kullanılmaya uygun ruh haline sahip ilkesiz kişileri tanımlıyor.

Gazi Mustafa Kemal’in “gaflet, dalalet ve hiyanet” üçlemesiyle tanımladığı kimliksizliğin her yönüne uyan Közkamanlık, günümüzde de oldukça yaygın bir biçimde, küresel sömürgeci egemenlerce desteklenmeye ve toplumları içerden çürütmeye devam ediyor.

Sinemada, daha çok ekonomik ve siyasi gücü düşük ülkelerin yurttaşlarından derlenen Közkamanlar, aldıkları destekle bir yandan özlerinin sanatsı isteklerini yazar, oyuncu, yönetmen gibi sıfatlar altında yaşama geçirirken, bir yandan da destekçilerinden aldıkları suflelerin gereğini yerine getiriyorlar. Nedir o buyruklar veya kimdir onlar sorusunun yanıtını tek tek yazmak gereksiz. Nasrettin Hocanın, “parayı veren düdüğü öttürür” özdeyişini anımsayanlar ve sözün tamamının kime anlatıldığını bilenler, yanıtları çoktan bulmuşlardır…

Adı: Işık Hırsızı
Özgün adı: Свет-аке (Svet-Ake)
Yönetmen : Aktan Arım Kubat
Yazan: Talip İbraimov, Aktan Arım Kubat
Görüntü: Hasan Kıdıraliyev
Kurgu: Petar Markoviç
Müzik: andre Matthias
Oyuncular: Aktan Arım Kubat (Svet-Ake), Taalaykan Abazova (Bermet), Askat Sulaymanov (Bekzat), Asan Amanov (Esen), Stanbek Toyçubayev (Mansur), Keneş Kurmanaliyeva, Zuhra Bekirova, Asker Raimkulov, Nurbek Bolotov, Murat Burhanov, Sairegül Esenbayeva, Ruhat Bektursunova,
Yapımcı: Altınay Koyçumanova, Cedomir Kolar, Tanassis Karathanos, Marc Baschet, Karl Baumgartner, Denis Vaslin
Yapım Tasarım: Talgat Asırankulov
Ses: Bakıt Niyazaliyev
Dili: Kırgız Türkçesi
Süre: 77’
Yapım: Kırgızistan – 2010

IŞIK HIRSIZI - 2010

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız