Bedelsiz Özür Yaymacası

Sovyetler Birliği’nin sonunu hazırlayan önemli etkenlerden bir olarak görülen Afganistan İşgali, işgalcilerin gözüyle anlatılıyor Afgan Bozgunu filmiyle.

Yıllar süren işgalin neden olduğu yıkımlar, hem Rus sömürgecilerin temsilcileri olan askerler üzerinden hem de işgal ortamındaki direnişçiler üzerinden aktarılıyor.

Geride kalması istenen acıları, yıkımları insancıl bir kılıfa büründürmeye çabalayan egemenlerin, kirli imgelerini unutturma yolundaki kurmacalarına iyi bir örnek olan Afgan Bozgunu, Dokuzuncu Bölük gibi yaymaca filmler kuşağında yer alıyor.

Dünyanın, galiplerce yeniden düzenlendiği İkinci Dünya savaşı sonrası görece sağlanan huzur ortamı Türkistan coğrafyasının, Afganistan adı verilen topraklarında 1979 yılında son buldu.

Olağanüstü doğal kaynaklarına karşın istenilen düzeyde gelişmesine izin verilmeyen Afganistan, büyük devletlerin paylaşım alanı olmaktan kurtulamadı.

Eğitimsizlik, üretim gücünün azlığı, beslenme yetersizliği diye başlayıp sıralanacak onlarca neden, devletin ve milletin direncini kırdı, Afganistan’ı işgallere karşı duracak güçten yoksun bıraktı.

Önce o zamanki Sovyetler Birliği Devleti tarafından işgal edilen Afganistan, tam on yıl sürecek bir çatışma ortamını, en yıkıcı yönleriyle yaşadı. İnsanlar öldürüldü, topluluklar birbiriyle çatıştırıldı, şehirler, köyler yıkıldı.

Rusların yenilgisiyle sonuçlanan ancak ülkenin geri kalmışlığını perçinleyen sürecin yaraları sarılmadan, 2001 yılında bu kez abd tarafından işgal edildi.

Rusya ve amerika yapımı silahlarla donatılmış, belli adlar adı altında kümelenmiş toplulukların beslenmesiyle artan güvensizlik ve belirsizlik bu kez yirmi yıl sürdü.

Film, ilk işgalcilerin zamanında geçiyor ve İtalya ile ortak kurulan yapımda İtalyan Michele Placido, küskün kahraman edasıyla Binbaşı Madura olarak öyküyü sürüklüyor.

 

Adı: Afgan Bozgunu
Özgün Adı: Афганский излом
Yönetmen: Vladimir Bortko
Yazan: Leonid Bogaçuk, Aleksandr Çervinski, Mihail Leşinskiy, Ada Petrova
Müzik: Vladimir Daşkeviç
Görüntü: Valeri Fedosov, Pavel Zasyadko
Kurgu: Mauro Bonanni
Sanat Yönetmeni: Vladimir Svetozarov
Oyuncular: Michele Placido (Bandura), Tatyana Dogileva (Katya), Mikhail Jigalov (Leonid), Aleksei Serebryakov (Arsenov), Nina Ruslanova (Tatyana), Viktor Proskurin (Simakov), Musa İsayev (Adil), Hasim Rahimov (Gulam)
Yuri Kuznetsov, Vladimir Yeryomin, Slava N. Jakovleff
Yapımcı: Aleksandr Golutva
Yapım Yılı: 1991 – SSCB / İtalya
Süresi: 140’
Telif Hakları: Lenfilm

AFGAN ÇATLAĞI - 1991

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız