Tac Mahal, Türklerin belleklerinde yitmeyen önemli görüntülerden biridir. Görkemli yapının Babür Hanı Şah Cihan‘ın, sevgili karısı Mumtaz Mahal için yaptırdığı bilgisi de henüz unutulanlar arasında yer almıyor. Ama bu unutulmaz sevgi göstergesinin dışında hemen her şey ya unutulmuş ya da unutulmak üzere. Tüm bunların Türklerin dünyasında yaşandığı işte bu unutulanları arasında.

Çağatay Türklerinin Başbuğu Emir Timur‘un 1370 yılında kurduğu İran ve Turan coğrafyasında egemen olan imparatorluğu, torunu Babür Han‘ın fetihleriyle 1857 yılına çenli sürmüştür. Filme konu Ekber Han, Timur’un torunlarından biri. Ingilizlerce 1858 yılında işgal edilen Babür Hanlığı toprakları, bilinen yöntemlerle gümüzde birbirleriyle kavgalı üç ülkeye ayrılmış durumda. Bu ayrılıklar bile İngilizlerin ektiği düşmanlık tohumlarının yok olmasını, yitip gitmesini sağlayamadı.

Jodhaa ve Ekber tam bu dönemeçte gösterime girmiş, yok olmaya yüz tutmuş bilgileri yaşatacak can simidi olmuş. Hindistan yapımı kurmaca, Emir Timur‘dan beri bölgeye egemen olan Türk Hanlarından Celalettin Ekber‘in, bu kez yaşayan sevgisini konu edinmiş. İngilizlerin karıştırıcı, çatiştırıcı siyasetlerinin tersine Türk Hakanının barış ve esenlik için verdiği özverili çabayı gün yüzüne çıkarmış.

Adı: Jodhaa ve Ekber
Özgün Adı: Jodhaa Akbar
Yönetmen: Aşutoş Govariker
Yazan: Haydar Ali
Müzik: A. R. Rahman
Görüntü: Kiran Deohans
Kurgu: Ballu Saluja
Yapım Tasarım: Nitin Chandrakant Desai
Oyuncular: Hrithik Roşan (Celalettin Muhammed Ekber), Aişvarya Rai Baccan (Jodhaa Bai), Sonu Sood (Sucemal), Poonam Sinha (Melike Hamide Banu), Kulbhuşan Karbanda (Raja Bharmal), Suhasini Mulay (Rani Padmavati), Rıza Murad (Şemseddin Ataga Han), Rajesh Vivek (Çuktay Han), Pramod Moutho (Todar Mal), Ila Arun (Maham Anga), Digvijay Purohit (Raja Bhagvant Das), Yuri Suri (Bayram Han), Surendra Pal (Rana Uday Singh), Vishva Mohan Badola (Saadir Adaasi), Prathmeş Mehta (Çandrabhan Singh), Şaji Çaudhary (Adem Han), Manava Naik (Neelakshi), Disha Vakani (Madhavi), Abir Abrar (Bakşi Banu Begum), Indrajit Sarkar (Maheş Das / Birbal), Aman Dhalival (Rajkumar Ratan Singh), Nikitin Dheer (Şerafeddin Hüseyin), Pradeep Şarma (Şeyh Mübarek), Balraj (Raja Balraj Singh), Sudhanşu Hakku (Raja Şimalgarh), Seyid Bedrül Hasan Han Bahadır (Molla Do-Piyaza), Dilnaz Irani (Selime Sultan Begüm), Tejpal Singh Ravat (Nimet), Şehzor Ali (Raja Hemu), Ulhas Barve (Raja Mankeşvar), Jassi Singh (Raja Bhadra), Raju Pandit (Raja Bhaati), Bharat Kumar (Raja Çauhan), Rajiv Sehgal (Raja Viraat)
Yapımcı: Ronnie Screvvala, Aşutoş Govariker
Yapım: 2008 – Hindistan
Süre: 214’
Dil: Urduca, Hintçe

JODHAA AKBAR - 2008

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#
Önceki Yazıİşgalci Sovyet Yaymacası
Sonraki YazıKiralık Bir Katil İçin Fazla Akıllı
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)