BAŞKALARININ HAYATI

Son zamanlarda, sanki suç mahallinde temizlik yapma işi sinemaya verildi. Her anlamda gücü elinde tutan Batının, en önemli yaymaca alanı sinemayla söyleteceği sözler, anlattıracağı öyküler bitmiyor.

Bu amaca kim iyi hizmet ederse onu ödüllere boğuyor, imrenilenler katına çıkarıyor. Ödüllüler eliyle egemenlerin, geçmişte yaptığı tüm yanlışlar, yine egemenlerce yeni doğruların dikte edilmesinde araç olarak kullanılıyor. Seçilen günah keçisi tüm pisliklerin sorumlusu ilan ediliyor, pişmanlık duyan, özür dileyen masum bir melek haline dönüştürülüyor.

Başkalarının Hayatı, böylesi bir kurmaca. İki parçalı Almanya birleştikten sonra, her kötülüğün sebebi gösterilen öteki Almanya’da yaşanılanlar, bu kurmacayla açığa çıkarılıyor.

Geçerli sinema kurallarına uygun tasarlanmış kurmaca, izleyeni, özgür dünyada yaşadığına şükreden, kendisinin dışındakilere öfkelenen, kızan ve sonunda kötülere hakettiği dersi veren mutlu dünyalı duygusuyla sarıp sarmalıyor. Tabi bu başarısıyla da pek çok aferini hakediyor.

Yabancı Dilde En İyi Film adıyla İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD tarafından, görevini yerine getirmiş, başarılı yapıtlara verilen ödülü, 2006 yılında alan Başkalarının Hayatı, izlenmesi kolay, akıcı ve nitelikli yapısıyla salt sinema adına bakıldığında da güçlü bir kurmaca.

Adı: Başkalarının Hayatı
Özgün Adı: Das Leben Der Anderen
Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck
Yazan: Florian Henckel von Donnersmarck
Görüntü: Hagen Bogdanski
Kurgu: Patricia Rommel
Müzik: Stephane Moucha, Gabriel Yared
Oyuncular: Martina Gedeck (Tiyatrocu Krista-Maria Sieland), Ulrich Mühe (Yüzbaşı Gerd Viesler), Sebastian Koch (Yazar Georg Dreyman), Ulrich Tukur (Yarbay Anton Grubitz), Thomas Thieme (Kültür Bakanı Bruno Hempf), Hans-Uve Bauer (Paul Hauser), Volkmar Kleinert (Albert Jerska), Matthias Brenner (Karl Vallner), Çarli Hübner (Udo), Herbert Knaup (Gregor Hessenştayn), Bastian Trost (Hükümlü), Marie Gruber (Bayan Meineke), Volker Michalovski (Yazı uzmanı)
Yapımcı: Kuirin Berg
Yapım Tasarım: Silke Buhr
Sanat Yönetmeni: Kristine Rothe
Dil: Almanca
Süre: 137’
Yapım: Almanya – 2006

BAŞKALARININ HAYATI - 2006

Önceki İçerikDur! Vurma!.. Ölüler Dövülmez!
Sonraki İçerikKahramanmaraş’tan İsviçre’nin Bilinmezine
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz