UMUDA YOLCULUK

Umuda Yolculuk, adındaki çağrışıma uygun bir içerikle 1990 yılında, İsveçli yönetmen Havier Koller tarafından çekilen bir kurmaca.

Türkiye, İsviçre ve İngiltere’den yapım şirketlerinin ortaklığıyla çekilen kurmacanın yazarı, Türkiye’den Feride Çiçekoğlu.

Feride Çiçekoğlu, doksanlı yıllarda Avrupa destekli çekilen Uçurtmayı Vurmasınlar ve TRT yapımı Suyun Öte Yanı gibi kurmacaların da yazarı.

Ortak yapım olmakla birlikte İsviçre adına tescilli Umuda Yolculuk kurmacasına, aynı yıl, Yabancı Dilde En İyi Film ödülü verildi.

Yabancı Dilde En İyi Film ödülü, Amerikan sinema seçkinlerinin Oskar’la başlayan ödüllendirme geleneğini, etki alanındaki ülkelere yayma düşüncesiyle 1947 yılından sonra verilmeye başlandı.

En İyi Film Ödüllerini alan kurmacaların ortak yanı, sanat yönü vasatın altına düşmeyen ve küresel amaca uygun içerikde olmaları diye özetlenebilir.

Adı: Umuda Yolculuk
Özgün Adı: Reise der Hoffnung
Yönetmen: Havier Koller
Yazan: Feride Çiçekoğlu
Görüntü: Elemer Ragalyi
Kurgu: Galip İyitanır
Müzik: Jan Garbarek, Treje Rypdal, Arild Andersen
Oyuncular: Nur Sürer (Meryem), Necmettin Çobanoğlu (Haydar), Emin Sivas (Mehmet Ali), Yaman Okay (Türkmen) Erdinç Akbaş, Mathias Gnadinger (Ramser), Dietmar Schönherr (Massimo), Andrea Zogg (Kristin), Erdal Merdan (Aldemir), Yaşar Güner, Yaman Tarcan, Hasan Dünar, Ali Demirbaş, Hüseyin Mete, Semiha Dicleli, Saadet Türköz, Sevim Metin, Sebastiano Filocamo, İhsan Karasubaşı, Selahattin Karadağ, Kutay Köktürk
Ana Yapımcı: Manfred Eicher
Yapımcı: Alfi Sinniger, Peter-Christian Fueter, Enzo Porcelli, Bernd Hellthaler
Süre: 108’41”
Dil: Türkçe – İsviçre Almancası – İtalyanca
Yapım: Türkiye / İsviçre / İngiltere – 1990

UMUDA YOLCULUK - 1990

Önceki İçerikKötülük Yaptım Ama Bir Sor Niye?
Sonraki İçerikAladağ Ak Kalpağını Giydiğinde
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz