BİR AYRILIK

Yönetmenin, başarılı oyuncu ve mekan seçimleri, Türkçeye “Bir Ayrılık” olarak çevrilen “Codayi Nadir Ez Simin” kurmacasını, unutulmazlar arasında seçkin bir konuma çıkardı.

Bir Ayrılık, Nadir ve Simin’in, boşanma sürecinde yaşadıklarını, Batılı değerlere oturtarak anlatmayı seçen bir yaklaşıma sahip.

İran’da yaşanılan kimi çaresizliklerin, kötülüklerin, yanlış ve yetersiz yönetim kaynaklı değil de geleneksi yaşam biçiminden olduğuna vurgu yapan bir anlatım dili var. Belki de bu yüzden, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülüyle “aferin” aldı.

İran’da, görece seçilmişlerden oluşan sinema çevresi, Batıdan övgü alacak nitelikte başarılı kurmacaları bir biri ardına gösterime sokarken, İran Sineması diye anılan, özgün bir akımı da canlı tutuyor.

Bir Ayrılık, bu akımın son dönemde gerçekleştirilen en başarılı yapıtlarından biri. İzleycisiyle kurduğu bağın sürekliliğini sağlayan ayrıntılar, bütüncül kurgunun her aşamasını değerli kılan katkılara dönüşüyor.

Kurgunun her öğesinin, yerli yerinde kullanılmasıyla oluşturulan İran havası, alt katmanlara gizlenmiş mesajların doğrudan hedefini bulmasının önünü açıyor ve kurmacayı unutulmazlar arasına sokuyor.

Batının önce dövüp, sonra aslında ben seni seviyorum iletisinin, sinemadaki en görünen yüzü olan “yabancı dildeki en iyi film” ödülü, 2011 yılında, “Batı ambargosu” ile cebelleşen ülkenin, bu seçilmiş filmine ve yönetmenine verildi.

Közkaman Sinemasına iyi bir örnek oluşturan kurmacada, İran’ın yaşam koşulları eleştirilirken, kimsenin itiraz edemeyeceği insani olaylar ve durumlar, hoş birer örtü olarak kullanılma başarısı gösteriliyor.

Simin, kocası Nadir ve kızı Termeh’le birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Ama Nadir’in babası alzaymır hastasıdır ve bakıma muhtaçtır. Buna karşın Nadir’e boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince baba evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar verir.

Nadir kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını işe alır ama işler daha da karmaşık hale gelir.

 

 

Adı: Bir Ayrılık (Nadir ve Simin’in Ayrılışı)
Özgün Adı:  جدایی نادر از سیمین (Cudayi Nadir Ez Simin)
Yönetmen: Asger Ferhadi
Yazan: Asger Ferhadi
Görüntü: Mahmud Kalari
Oyuncular: Leyla Hatami, Sare Bayat, Ali Asger Şahbazi, Şirin Yazdanbakşi, Merila Zarei, Kimia Hüseyini, Peyman Muadi, Babek Kerimi, Şahab Hüseyini, Sarina Ferhadi
Müzik: Settar Oraki
Yapımcı: Asger Farhadi
Yapım: 2011 – İran
Tür: Kurmaca

BİR AYRILIK - 2011

Önceki İçerikMühendis Bey Tüm Memleketi Değiştirecekmiş
Sonraki İçerikGurbet Kuşları
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz