SİYAH

Dünyanın en çok insan yaşayan ikinci ülkesi Hindistan, aynı zamanda dünyanın en çok film üreten iki ülkesinden biri.

İngiliz sömürge zamanlarının, yoksul insanları meşgul etmek amacıyla bir biri ardına gösterime soktuğu iki, üç saat süren filmler, yine İngilizlerin yönlendirmesiyle Bolivud adı verilen büyük sinema üretim üssünün oluşmasını sağladı.

Müzikli, danslı kurmacalarıyla bilinir olan Hint sineması, geçirdiği onca değişim ve dönüşüm sürecinde, varolduğu ilk günden beri melodramdan vazgeçmedi.

Siyah, bir direnme öyküsünü aktarırken, geleneksi Bolivud yöntemlerine batılı bakışı da ekleyen, sıradanlığı aşan bir biçem ortaya koyuyor.

Film, küçüklüğünde geçirdiği bir hastalıkla kör ve sağır olan talihsiz kızçenin yaşamının, bir öğretmenin içten çabasıyla güçlü bir umuda evrilişine tanık ediyor izleyicisini.

 

Adı: Siyah
Özgün Adı:Black
Yönetmen: Sanjay Leela Bhansali
Yazan: Bhavani İyer, Pramash Kapadia, Sanjay Leela Bhansali
Oyuncular: Amitabh Bachchan (Debraj Sahai), Rani Mukherjee (Michelle McNally), Şhernaz Pate (Catherine McNally), Ayeşa Kapoor (Michelle McNally’nin gençliği), Dhritiman Chalerji (Paul McNally), Chippy Gangjee (Fernandes), Mahabanoo Mody-Kotwal (Martha)
Sanat Yönetmeni: Omung Kumar
Görüntü Yönetmeni: Ravi K. Chandran
Kurgu: Bela Segal
Yapımcı: Anshumaan Svami, Sanjay Leela Bhansali
Yapım: Hindistan – 2005
Süre:120’
Telif Hakları: Applause Bhansali Productions

Siyah - 2005

Önceki İçerikYorga Giden Güzel Bir At, İyi Yol Arkadaşıdır
Sonraki İçerikKurdun Uyanışı ya da Kurt Totemi
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz