YÜZEYSEL BİR DOKUNUŞ FİLMİ

Türk yazınının özgün adı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın aynı adlı yapıtının esin kaynağı olduğu Mavi Sürgün, izlemeden önce betiği okuyanlar için ortalama bir kurmaca.

 

Adı: Mavi Sürgün
Yönetmen: Erden Kıral
Öykü: Cevat Şakir Kabaağaçlı (Aynı adlı roman)
Yazan : Erden Kıral, Kenan Ormanlar, Elly Schelleler Ormanlar
Görüntü: Kenan Ormanlar
Kurgu: Karin Fisher
Müzik: Timur Selçuk
Oyuncular: Can Togay (Cevat Şakir), Hanna Schygulla (Madam Mari), Özay Fecht (Veresiye Emine), Ayşe Romey (Hatice), Tatiana Papamaoshou; Halil Ergün (Cevat’ın Babası Mehmed Şakir Paşa), Ali Sürmeli, Levent Ülgen (Jandarma Eri), Mehmet Çepiç (Jandarma Eri), Suavi Eren, Ali Uyandıran, Kürşat Alnıaçık (Trenden Atlayan Asker Kaçağı), Altan Erkekli (Muğla’da Cevat’a mektup yazdıran Subay), Can Kolukısa (Polis Komiseri), Billur Kalkavan (Cevat’ın Annesi Sare İsmet Hanımın gençliği), Attila Ormanlar, Mevlüt Demiryay, Menderes Samancılar, Ayşegül Devrim (Cevat Şakir’in Halası), Aynur Aksoy (Hatice’nin Annesi), Cezmi Baskın (Bodrum Jandarma Komutanı)
Yapım Yönetmeni:
Yapım: Türkiye – 1993
Süre: 109′
Dil: Türkçe

MAVİ SÜRGÜN - 1993

Önceki İçerikDünyanın Cenneti Burası
Sonraki İçerikKırgızlar, Tattıbübü’nün Yüzünü Ay Yüzlü Olarak Görürdü
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz