ESARETİN BEDELİ

Esaretin bedeli, her türlü olumsuzluğa karşın umudu yitirmemenin, güçlüklerin üstesinden gelmeyi kolaylaştırdığını vurgulayan bir kurmaca.

Kurmaca, Stephen King’in aynı adlı öyküsünden sinemaya uyarlanmıştır.

Öykü, yazarın alışılagelmiş yapıtlarından farklılık taşır.

Türkçeye Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli adıyla çevrilen betik içerisinde üç ayrı öykü yer almaktadır: Yetenekli Öğrenci, Esaretin Bedeli ve Solunum Metodu.

Genç ve başarılı bir banker, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkûm edilir. Şavshank tutukevine gönderilir. Burada hiç alışık olmadığı bir yaşam savaşı vermeye başlar.

Ahlaki kötülüğün egemen olduğu tutukevinde, yaşlı biri ile arkadaş olur. İkili, tüm olumsuzlukları yenmenin yolunu bu dostlukta bulur.

Adı: Esaretin Bedeli
Özgün Adı: The Shawshank Redemption
Yönetmen: Frank Darabont
Yapımcı: Niki Marvin
Öykü: Stephen King
Yazan: Frank Darabont
Müzik: Thomas Nevman
Görüntü: Roger Deakins
Kurgu: Richard Francis Bruce
Oyuncular: Morgan Freeman, Tim Robbins, Bob Gunton, Gil Bellovs, Villiam Sadler, Jeffrey Demunn, Clancy Brovn, Ned Bellamy, James Vhitmore, Larry Brandenburg, Brian Delate, Dana Snyder, David Proval, Jude Ciccolella, Mark Rolston, Paul Kennedy, Alan R.Kessler, Alfonso Freeman, Alonzo F. Jones, Bill Bolender, Brad Spencer, Brian Brophy, Brian Libby, Charlie Kearns, Chuck Brauchler
Yapım: 1994 – ABD
Süre: 142’
Tür: Kurmaca

Esaretin Bedeli -1994

Önceki İçerikİki Arada Kalmışların Onulmaz Çırpınışları
Sonraki İçerikAzerbaycan’ın Köroğlu’su Rövşan
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz