RUŞEN ALİ YA DA RÖVŞAN

Azerbaycan Türklerinin, İkinci Dünya Savaşı sonrası, görece rahat oldukları dönemde ortaya koydukları kurmacaların konusu, çoğunlukla Türk halk öykülerinden ve geçmişte kalan kahramanlık destanlarından alır.

Arşın Mal Alan veya O Olmasın, Bu Olsun gibi operadan sinemaya uyarlanan yapıtların yanısıra, geçmişin görkemli öykülerine özne olmuş kişi ve olayları konu edinen Nesimi, Babek gibi filmler de o dönemin yapıtları arasında yer alır.

Anayurdu bugünkü Türkmenistan olan ve Oğuzların göç yolu boyunca adı anılan Köroğlu’nun kişiliğinde, Azerbaycan Türklerinin işbirlikçi iç güçlere ve işgalci dış
düşmana karşı duruşları ve direnişleri filme konu edilir.

Adı: Köroğlu
Yönetmen: Hüseyin Seyidzade
Senaryo: Sabit Rahman
Görüntü: Vladimir Meybom, Fiyodor Dobronravov
Oyuncular: Efrasiyapb Memmedov (Köroğlu Rövşan-Ruşen Ali), Leyla Bedirbeyli (Nigar), Ağa Dadaş Kurbanov (Hasan Han), İsmail Dağıstanlı (Vezir), Merziyye Davudova (Daye), Ali Kurbanov (Aşık Cünun), Tamilla Ağamirova (Alagöz), Muhsin Sanani (Hamza Bey), M. Nuriyev (Koca Cafer), Aliağa Ağayev (Demirci), Atamoğlan Rızayev (Deli Hasan), Ali Kurbanov (Âli kişi), M. Maniyev, S. Dadaşev (Arap Rövşan), M. Dadaşev (Bolu Beyi), M. Farzaliyev (Ayvaz), G. Tohadze, A. Abbasov (Elçi)
Beste: cihangir Cihangirov
Güfte: Zeynel Cabbarzade
Ses: Kerim Emirov
Giysi Tasarım: Bedure Afganlı
Sanat Yönetmeni: Piyotr Veremenko
Dekor: E. Abdullayev
Süre: 96’
Dili: Azerbaycan Türkçesi
Yapım : Azerbaycan SSC – 1960
Telif Hakları: Baküfilm

KÖROĞLU - 1960

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız