BETİZ VE BETİK

Karlı Dağlardaki Sır, araştırma ve bilgiye dayalı, TRT yapımı bir belgesel.

Ahmet Taşağıl’ın danışmanlığında ve Servet Somuncuoğlu’nun yönetmenliğinde gerçekleşen bu yapımda, Türklerin yaşam sürdüğü bölgelerde yüz yıllardır varlığını sürdüren ve ilk betiz örnekleri sayılabilecek kaya çizimleri ile ilk betiklerden runik yazıların izi sürülüyor.

Betiz, görüntüyle anlatım sözünün Türkçe karşılığı. Sesle anlatım Betim, yazıyla anlatım Betik gibi Türkçenin baylığını oluşturan sözcüklerden biri.

Dört bölüm olarak yayınlanan belgeselde, Kırgızistan’daki Tanrı Dağlarının kollarından biri olan Aladağlardaki, dünyanın en önemli kaya resimlerinin bulunduğu Saymalıtaş’ta, Kazakistan’daki Damgalısay’da (Tamgalıkaya), Azerbaycan’daki Gobustan ve Türkiye’de, Kağızman’daki Yazılıkaya’da yer alan, binlerce yıllık tarihi süreçte kaya üzerine çizilmiş kaya betizleri ve onların öyküleri yer alıyor.

Karlı Dağlardaki Sır belgeselinde, uzun soluklu çekimlerin ve eşsiz bilgilerin eşliğinde, on binlerce kaya resmiyle Türk geçmişinin görkemli ve derin köklerine ışık tutuluyor.

Yönetmen: Servet Somuncuoğlu
Metin Yazarı: Servet Somuncuoğlu
Danışmanlar: Ahmet Taşağıl
Görüntü Yönetmeni: Tamer Bolu, Cengiz Karadeniz, Orhan Yaşar
Kurgu: Turhan Özkan, Kartal Uzun, Murat Işık
Müzik: Cengiz Özkan
Seslendiren: Metin Hamalosmanoğlu, Ömer Ersöz, Bengül Erdamar
Yapımcı: TRT
Yapım: 2007 – Türkiye
Tür: Belgesel
Süre: 25’ (4 Bölüm)

KARLI DAĞLARDAKİ SIR - 2007

Önceki İçerikGözüdönmüş Katillere Merhamet Ver Allah’ım
Sonraki İçerikDoğdukları Yerde Ölmek İstiyorlar
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz