Adı: Mutfak Hikâyeleri
Özgün Adı: Salmer fra Kjøkkenet
Yönetmen: Bent Hamer
Yazan: Jörgen Bergmark, Bent Hamer
Görüntü Yönetmeni: Philip Ogaard
Kurgu: Pal Gengenbach
Müzik: Hans Mathisen
Yapımcı: Jörgen Bergmark, Bent Hamer
Oyuncular: Joachim Calmeyer (Isak Bjorvik), Tomas Norström (Folke Nilsson), Bjorn Floberg (Grant), Reine Brynolfsson (Malmberg), Sverre Anker Ousdal (Dr. Jack Zac. Benjaminsen), Leif Andree (Dr. Ljungberg), Gard B. Eidsvold (Bakkerman (som Gard Eidsvold), Lennart Jahkel (Green), Trond Braenne (Ordforer), Bjorn Jenseg (Vaktmester), Jan Gunnar Roise (Vaktmesterassistent), Karin Lunden (Svensk selskapsdame)
Yapım: 2003- Norveç-İsveç
Tür: Kurmaca
Süre: 95’

Mutfak Hikâyeleri, 2003 yılı yapımı bir kurmaca İskandinav filmi. Dar mekânlarda görüntülü anlatımın başarısına iyi bir örnek olan ve Bent Hamer’in yönettiği film, İsveçlilerle Norveçliler arasındaki çelişik durumların da hicvedildiği bir içeriğe sahip.

İsveç’te, ortalama bir ev kadının yıl boyunca, evine yemek taşıyabilmek için Norveç’le Kongo arasındaki yol kadar yürüdüğü anlaşılır. Bir araştırma şirketi, Norveç’in kırsal bölgelerinde, farklı evlerdeki insanların mutfak alışkanlıklarını gözlemlemek için bir araştırma başlatır. Kendi halinde bir bilim adamı olan Folke Nilsson (Tomas Norström) de, ufak çiftliğinde tek başına yaşayan yaşlı Isak Bjorvik (Joachim Calmeyer) gözlemlemek üzere Isak’ın mutfağına yerleşir. Kurallara göre gözlemci ile denek arasında hiç bir iletişim olmamalıdır. Ama ilerleyen zaman içerisinde bu katı kural önce yumuşar, sonra erir, gider ve izleyenleri düşünmeye yönelten bir durum alır.

Önceki İçerikKuşlara Bak Kuşlara!
Sonraki İçerikKöylünün İcabına Bakın, Tüm Araziyi Alın
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz