Adı: Paralı Askerler
Özgün Adı: You Can’t Win ‘Em All
Yönetmen: Peter Collinson
Yazan: Leo V. Gordon
Oyunlaştıran: Leo V. Gordon
Müzik: Bert Kaempfert
Görüntü Yönetmeni: Kenneth Higgins
Kurgu: Raymond Poulton
Sanat Yönetmeni: Seamus Flannery
Oyuncular: Tony Curtis (Adam Dyer), Charles Bronson (Josh Corey), Michele Mercier (Aila), Patrick Magee (Atatürk), Fikret Hakan (Albay Ahmet Elçi), Gregoire Aslan (Osman Bey), Leo Gordon (Bolek), John Alderson (amerikalı komutan), Tony Bonner (Reese), Horst Janson (Vollen), John Acheson (Deyvis), Hovard Goorney, Salih Güney (Yüzbaşı Enver), Yüksel Gözen (Papadopoulos), Erol Keskin, Ken Buckle, Henia Halil (Goniya Halil), Terry Yorke, Mümtaz Alpaslan, Manny Michael
Yapım: Gene Corman, Harold Buck, Ali Cakus
Yapım Yılı: 1970
Süresi: 123’30”You Can't Win 'Em All

Holivud’un, Mustafa Kemal ve Türk Kurtuluş Savaşı çevresinde kurguladığı, Türkçeye “Paralı Askerler” adıyla çevrilen kurmaca 1970 yılı yapımı.

Fikret Hakan’ın, Tony Curtis ve Charles Bronson ile başoyuncu olarak yer aldığı kurmacada, Patrick Magee adlı amerikalı oyuncu Mustafa Kemal’i canlandırıyor.

Salih Güney’in Yüzbaşı Enver kimliğini canlandırdığı Paralı Askerlerde, Yüksel Gözen, Erol Keskin ve Mümtaz Alparslan gibi pek çok Türk oyuncu yer alıyor.

Tümüyle Türkiye’de çekilen filmde, yoğunluklu olarak İstanbul, İzmir, Ürgüp, Göreme, Efes ve Didim çekim yerleri olarak kullanıldı.

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#
Önceki YazıBuraları Sarsan Zelzele Başka Zelzele
Sonraki YazıHadi Yolun Açık Olsun Annemi Görürsen Benden Selam Söyle
"Sinema, eski kaynaklarımıza eğilerek, kültürümüzün değerlerini bugüne getirmek ve onlara dayanarak yeni bir sanat kurmak" Lütfi Ömer Akad (1916-2011)

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız