Adı: Sessizlik
Özgün Adı: سکوت (Sükût)
Yönetmen: Muhsin Mahmalbaf
Oyuncular: Hurşid Nurmetova, Nadire Abdullahyeva, Saadet Teşbuyeva, Araz Mahmud Şirmahmudi, Gülbibi Ziyadallahyeva; Hakim Kasım, Aydın Kadirof, Kurban Ali Yakubof, Şifa Sefereva, Recebgül Kulnadireva
Müzik: Araz Mahmud Şirmahmudi, Üstad Mecid Teke, Yusuf Deybani, Mecid Eşzami
Görüntü Yönetmeni: İbrahim Gafuri
Ses: Behruz Şehamet
Yapımcı: Marin Karmitz
Yazan: Muhsin Mahmalbaf
Yapım: 1998-İran, Tacikistan, Fransa
Tür: Kurmaca
Süre: 74 dakika

Türkmen ve Tacik müzikleri eşliğinde Tacikistan’ın Türk seyircisine farklı gelen hayatından izler taşıyan Sessizlik, görüntülerle anlatımın esas olduğu sinema anlayışıyla örtüşen bir kurmaca.
Müzik ve doğal seslerin arasına serpiştirilmiş konuşmalarla desteklenen özgün bir anlatıma sahip film, gözleri görmeyen bir çocuğun izleğinde yaşamdan kesitler aktarıyor.
Pamuk tarlalarında ırgatlıkla ve balıkçılıkla geçimlerini sağlamaya uğraşan annesiyle yaşayan Hurşit, görmeyen gözlerinin eksikliğini seslerle gideren küçük bir oğlan çocuğudur. Her gün başkalarının yardımıyla kentteki çalgıcı dükkânına gitmekte ve ustasının yaptığı sazların çıkardığı sesleri ayarlamaktadır. Dünyayı seslerle tanıma isteği onu sürekli farklı arayışlara yöneltmektedir.

Önceki İçerikRenkli Çekilen İlk Türk Kurmacası
Sonraki İçerikSoykırımın Yeni Kuşaklar Üzerindeki Etkisi
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz