TOPKAPI

Türk Oyuncular Ahmet Danyal Topatan, Ege Ernart, Senih Orkan’ın yer aldığı, tavla, yağlı güreşler ve türküleriyle Türkiye’den esintiler taşıyan bir kurmaca.
Topkapı Sarayı’nda, camlı çerçeve içinde sergilenen, zümrütle kaplı hançerin çalınması üzerine kurulmuş öyküsü ve dönemine göre ilk kez denenmiş çekimleriyle sıradan bir Holivud yapımı.
60’lı yılların görüntüleriyle İstanbul’u izlemek adına değerli bir çalışma olduğu söylenebilir.

melani merkuriAdı: Topkapı
Özgün Adı: Topkapi
Öykü: Eric Ambler (Günışığı)
Senaryo: Monya Danişevski
Yönetmen: Jules Dassin
Görüntü Yönetmeni: Henri Aleken
Kurgu Yönetmeni: Roger Dvyre
Müzik: Manos Hacıdakis
Oyuncular: Melina Merkuri (Elizabet Lip), Peter Ustinov (Artur Simon Simpson), Maksimlian Şel ( Valter Harper), Aymet danyal Topatan (Gözcü), Joe Dassin (Josef), Robert Morley (Sedrik Peyç), Senih Okan(Gözcü) Akim Tamirof (Aşçı Gerven), Titos Vandis (Harbek), Jess Hahn (Hans Fişer), Gilles Segal (Glio), Ege Ernart (Ali Tufan), Despo Diamantidou (Vola), Amy Dalbi (Neni), Faik Coşkun (Tavla oynayan adam), Selahattin İçsel (Tavla oynayan adam), Bedri Çavuşoğlu (Polis)
Kostüm: Deni Vachlioti
Makyaj: Amato Gabini
Yapımcılar: Jules Dassin, Roger Dvyre, Lee Katz
Yapım: abd -1964
Telif Hakları: Filmvays

Önceki İçerikBir Kavuşamama Öyküsü: Şahsenem ve Garip
Sonraki İçerikNerelere Gidip Neler Yapıyorsak, Bende Hepsi İlk…
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz