VESİKALI YARİM

Türkan Şoray’lı kurmacaların değişmez yazarı Sedef Safa Önal‘ın yazdığı, şarkılarını Şükran Ay’ın seslendirdiği, belleklerdeki müstesna Yeşilçam kurmacası, Vesikalı Yarim.

Türk sinemasının iki güçlü adı, Türkan Şoray ile İzzet Günay’ın başoyuncular olarak görüldüğü kurmacada, evli bir adamla bir şarkıcının yasak aşk hikâyesi anlatılır.

Manavlık yaparak geçimini sağlayan adamın, arkadaşlarıyla gittiği meyhanede gördüğü kadınla başlayan tanışıklığı, aşk sapağına doğru evrilir. Öykü de burada başlar; bir yandan birbirlerine duydukları aşk, diğer yanda geride bıraktıkları yaşamları, aşıkları zorunlu seçimler yapmaya doğru sürükler.

VESİKALI YARİM

Adı: Vesikalı Yarim
Yönetmen: Lütfi Ömer Akad
Öykü: Sait Faik Abasıyanık (Menekşeli vadi)
Senaryo: Safa Önal
Görüntü Yönetmeni: Ali Uğur
Kurgu Yönetmeni: Diamandi Filmeridis
Müzik: Metin Bükey
Şarkıları Okuyan: Şükran Ay
Oyuncular: Türkan Şoray (Sabiha), İzzet Günay (Halil), Ayfer Feray (Müjgan), Semih Sezerli (Fethi), Aydemir Akbaş (Cemil), Hakkı Kıvanç (Halil’in arkadaşı), Behçet Nacar (Necmi), Aynur Akarsu, Bilade Aybars, Hakkı Haktan (Garson Tahsin), Selahattin İçsel (Halil’in Babası), Zeki Sezer (saz Salonu Patronu), Yaşar Şener (Çiçekçi), Orhan Çoban (Garson), Turgut Baydar (Halil’in Oğlu),
Sanat Yönetmeni: Fethi Oğuz
Yönetmen Yardımcıları: Çetin İnanç, Erdoğan Avcı
Işık: Halit Aysan
Negatif Kugu: Sezai Elmaskaya
Film Baskı: Hilmi Başcan
Film Yıkama: Hayati Akbulut, Erdoğan Dolapçı, Oktay Körmükçü
Seslendiren: Yorgo İlyadis
Yapım Sorumlusu: Semih Sezerli
Yapım Yeri: Erman Film
Yapımcı: Şeref Gür
Yapım: Türkiye – 1968
Telif Hakları: Şeref Film

Vesikalı Yarim - 1968

Önceki İçerikTopkapı
Sonraki İçerikYaratan’ın çizdiği sınırlarda insanca yaşam
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz