SU DAMLASI ALTIN DAMLASI

Topraklarının büyük kısmı çöl olan Türkmenistan’da, suyun değeri “su damlası, altın damlası” deyimiyle vurgulanır. Bir başka Türk yurdu Kırgızistan, dünyanın en bay tatlı su kaynaklarının iyesiyken, Türkmenistan, su kıtlığı çeken bir ülke.

Türkçeye Soylu Direniş diye çevrilen Utama, susuzluğun, yalnızca yakınlardaki bilindik yerlerin değil, tüm dünyanın derdi olduğunun altını çizen bir film.

Değiştiği savlanan iklim koşullarının, dünyanın yaşanabilirliğini tehdit eder düzeye ulaştığı uyarısı, bu kez, yağmur ormanlarının yanıbaşındaki köyün durumu ve köylülerin yaşadığı güçlüklerle yapılıyor.

Utama, Bolivya’nın yüksek kesimlerinde baş gösteren kuraklığın etkilerini, lamalarıyla köyünde kalmakta ısrarlı yaşlı karı koca ve onların torunu üzerinden anlatan, hüzünlü bir kurmaca.

 

Adı: Soylu Direniş
Özgün Adı: Utama
Yönetmen: Alejandro Loayza Grisi
Yazan: Alejandro Loayza Grisi
Görüntü: Barbara Alvarez
Kurgu: Fernando Epstein
Müzik: Cergio Prudencio
Oyuncular: Jose Calcina (Vircinyo), Luisa Kuispe (Sisa), Candleria Kuispe (Elena), Placida Ali (Evgenya), Bilade Aybars (Yaktili), Francisca Villca ( Fransiska), Feliks Ticona (Estanis), Santos Chokue (Kılever),
Yapım Tasarım: Marcos Loayza
Sanat Yönetmeni: Valeria Vilde
Yapımcı: Santiago Loayza Grisi, Federico Moreira
Yapım: Bolivya, Uruguay – 2022
Süre: 87

UTAMA - 2022

Önceki İçerikSelf Oryantalist Yaklaşımla Sinema
Sonraki İçerikAtımı Bağladım Delikli Taşa
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz