SUSUZ YAZ

Susuz Yaz, Necati Cumalı’nın aynı adlı öyküsünden, Metin Erksan’ın beyaz perdeye uyarladığı bir kurmaca sinema filmi.

Metin Erksan’ın su ve toprak kullanımı izleğinde toplumun yaşadığı gerçekleri anlattığı Susuz Yaz, Ege bölgesinde, Bademli köyünde 1963 yılında çekildi.

Susuz Yaz ile su; Yılanların Öcü ile toprak ve Kuyu ile kadın üzerinden mülkiyet kavramına açıklık getirmeye çalıştım sözleriyle temel yaklaşımını açıklayan Metin Erksan, üç kurmacanın da uyarlama yazarıdır.

Susuz Yaz’ı neredeyse bir Erol Taş filmi haline getiren güçlü ve başarılı oyunculuğu ile Metin Erksan’ın yönetmen tercihlerini boşa çıkarmayan Erol Taş, Susuz Yaz’da ilk başoyunculuk deneyimini, Hülya Koçyiğit ise ilk oyunculuk fırsatını yakaladı.

Susuz Yaz, kimi zorlama sayılabilecek senaryo tercihlerine karşın hem ilginç konusu hem de etkili kurgusu ve akıcı görüntüleriyle rahatça izlenebilen; Metin Erksan’ın sahip olduğu farklı biçimcilik algısıyla örülmüş ama kolay anlatıma sahip bir film.

1964’te Berlin Film Festivali’nde en büyük ödül olan Altın Ayı‘yı kazanan Susuz Yaz, Türk sinemasının ilk uluslararası ödül alan yapımıdır.

susuz yaz izleYönetmen: Metin Erksan
Öykü: Necati Cumalı
Uyarlama Yazarı: Metin erksan, Kemal inci, İsmet Soydan
Oyuncular: Erol Taş (Osman Kocabaş), Hülya Koçyiğit (Bahar), Ulvi Doğan (Hasan Kocabaş ), Alaettin Altıok, Hakkı Haktan, Zeki Tüney, Yavuz yalınkılıç
Görüntü Yönetmeni: Ali uğur
Kurgu: Turgut İnangiray
Müzik: Manos Hacidakis, Ahmet Yamacı
Ses: Turgut İnangiray
Yapım: 1963  –  Türkiye
Tür: Kurmaca
Süre: 90′

Susuz Yaz - 1963

Önceki İçerikBizim İçin Sinema Tüm Sanatların En önemlisidir
Sonraki İçerikNe Zaman Bir Çiçek Görsem, Kokusunu Hissettiğimi Söyle Ona
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz