Azerbaycan Türklerinin önde gelen yönetmenlerinden Tevfik İsmailov’un, 1982 yılında çektiği, masalsı bir kurmaca, Zorlu Yollar.

Karayel adındaki kötülük sultanının üç devi, şah ülkesinin üç kentini ele geçirirler.

Şahın üç oğlu vardır, üçünün de şahın düşlerinin çok uzağında kişilikleri vardır ve bu durum şahı kara kara düşündürmektedir. Büyük oğlan gezmeye, tozmaya eğlenceye düşkündür. Ortanca açgözlü, obur bir tembeldir. Küçük ise duygusal, imgeleminde yaşayan başıboş bir kişidir.

Şah, üç oğlunu üç ayrı kenti yeniden ele geçirmeleri için yola çıkarır. Zorlu ve cetin yolculuğun sonunda kentler kurtarılır ve Şahın çocukları sorumluluklarını bilen güçlü kişiler olurlar.

Yönetmen: Tevfik İsmailov
Senaryo Yazarı: Oktay Mammedov
Görüntü: Şerif Şerifov, Vladimir Sapojnikov
Sanat Yönetmeni: Elbey Rızakuliyev, Refik Nesirov
Müzik: Tevfik Kuliyev
Mahnı Sözleri: R. Rovşen, O. Hacıkasımov
Kurgu: T. Babayeva
Ses: Vladimir Savin
Yönetmen Yardımcıları: Hacı Selimov, İfraim Abramov,
Yapımcı: Gennadi Papşuk, E. Dipbazi
Oyuncular: Ötkəm İsgəndərov (Melikmemmed), Elşad Kazıyev (Şahmemmed), Viktor Demirdaş (Hanməmməd), Sonahanım Eliyeva (Perizat), Hamide Ömerova (Nurzat), Leyla Manafova (Gülşat), Hasan Memmedov (Padişah), Memmedrıza Şeyhzamanov (Nağılçı), Haşim Kadoyev (Karayel), Refik Kerimov (Kosa), Eldeniz Zeynalov (Büyük Dev), Siyavuş Aslan (Ortanca Dev), Yaşar Nuriyev (Küçük Dev), A. Aliyev, Ömür Nağıyev, Mayak Kerimov, R. İsrafilov, Veliaht Vəliyev, L. Bobrikov, N. Aslanova, K. Veliyeva, V. Nəbiyev, N. Kərimova

Önceki İçerikViyana’nın Öteki Yüzü Yaralı…
Sonraki İçerik“Bir Düş Gördüm Düşümde…”
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz