ÇIĞIR AÇAN, İZ BIRAKAN KURMACA

Sinemaya, özellikle “Dünyanın hiçbir milletinde, Türk Milletinin, kendi sinemasına duyduğu sevgiyi göremezsiniz” sözleriyle anlattığı Türk Sinemasına olan tutkusunu, yönettiği 41 filmle ortaya koydu, Metin Erksan.

“Türk Milletine güvenerek”, sanata ve bilime saygıyla yazdı, 28 senaryo ve memleketin derin meselesine ışık tutan betiğini.

“Türk Milletinin tükenmez sevgisine” karşılık vermek istercesine, cebindeki parasıyla çekti, Susuz Yaz‘ı ve Sevmek Zamanı’nı.

Türk Sinemasının ne olup ne olmadığı tartışılır ama bir Türk Sinemacısı nasıl olunurun en güçlü cevabıdır, Metin Erksan.

Afişte Metin Erksan adı varsa o film Türk aklıyla, bilgi ve görgüsüyle yazılmış, çekilmiştir, dedirten yapıtlarının belki de en önemlisi, en sevgilisi, Sevmek Zamanı’dır, dense yeridir.

Görmeden sevmesini bilen bir medeniyetin İçinden çıkan anlayışın, kavrayışın görünen yanını, surete, resme âşık olarak yaşayan bir gariple, aşkın derin boyutunu anlatma çabasında bir film Sevmek Zamanı.

Adı: Sevmek Zamanı
Yöneten: Metin Erksan
Yazan: Metin Erksan
Oyuncular: Müşfik Kenter (Halil), Sema Özcan (Meral), Süleyman Tekcan (Başar), Fadıl Garan (Mustafa), Oya Bulaner, Deniz Çakır, Ayban Erkmen, Adnan Uygur, Mehmet Omar, Abdullah Demiryan, Osman Karahan
Film Baskı: Hilmi Başcan
Görüntü Yönetmeni: Mengü Yeğin (ariflex 2c/400 asa)
Ses: Yorgo İliadis
Müzik: Metin Bükey
Yapımcı: Metin Erksan
Yapım:1966 – Türkiye
Tür: Kurmaca
Süre: 85’36”
Telif Hakları: Troya Film

SEVMEK ZAMANI - 1966

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız