VAHŞİ ÖYKÜLER

İspanyol yönetmen, yazdığı kurmacasını altı ayrım üzerinden oluşturur: Pasternak, Sıçanlar, En Güçlü, Bombacık, Öneri ve Ölüm Bizi Ayırana Değin.

İnsanın insanlıktan çıkma hallerini ve taşkın sonuçlarını anlatan ayrımların her birinin ana izleğe uygun birer öyküsü vardır.

Michael Haneke kurmacalarında görünen, sözde birey için toplumu biçimlendiren düzenin, zorlama ve dayatmalarının korkunç sonları, Asabiyim Ben kurmacasının da konusu.

Söyleminin tersine, birey yaşamını altından kalkılamaz çeşitli tutular ile kısıtlayan, soluk aldırmayan gerçekler, şaşırtıcı, gülünç, korkunç yönleriyle diğer adı Vahşi Hikayeler olan kurmacada yer alıyor.

Adı: Vahşi Öyküler (Asabiyim Ben)
Özgün adı: Relatos Salvajes
Yönetmen: Damian Szifron
Yazarı: Damiyen Szifron
Görüntü yönetmeni: Javier Juliye
Kurgu: Pablo Barbieri Carrera, Damiyen Szifron
Müzik: Gustavo Santaolalla
Oyuncular: Ricardo Darin (Simon Fischer), Oscar Martinez (Mauricio Pereyra Hamilton), Leonardo Sbaraglia (Diego Iturralde), Erica Rivas (Romina), Rita Cortese (Aşçı), Julieta Zylberberg (Garson), Dario Grandinetti (Salgado), Maria Onetto (Helena Pereyra Hamilton), Nancy Duplaa (Victoria Malamud), Osmar Nunez (Avukat), Cesar Borden (Cuenca), Diego Gentile (Ariel), Maria Marull (Isabel), German de Silva (Casero), Diego Velazquez (Savcı), Valter Donado (Mario), Monica Villa (Profesor)
Yapım Tasarımı: Maria Clara Notari
Yapımcı: Hugo Sigman, Agustin Almodövar, Pedro Almodövar, Matias Mosteirin, Esther Garcia, Felipe Photiades, Gerardo Rozin
Süre: 122’
Dil: İspanyolca
Yapım: Arjantin, İspanya – 2014

ASABİYİM BEN - 2014

Önceki İçerikOt Kökünün Üstünde Biter, Kurt Ulusundan Gördüğünü İşler
Sonraki İçerikİngiliz Kurnazlığı Kutuplarda Dondu
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz