BAADER MAİNHOF KARMAŞASI

Türkçeye, asıl adını ikincil kılan bir yaklaşımla Bir Terör Filmi diye, belirsizlik içeren tümceyle çevrilen kurmaca, aslında çok özgün bir konuyu içeriyor.

Altmışlı yılların sonuna doğru adını duyuran, hırsızlıktan, adam kaçırmaya uzanan eylemlerini bombalamaya ve toplumsal kargaşa yaratmaya denli artıran bir terör topluluğunun, Almanya’yı nasıl on yıla yakın bir süre oyladığının öyküsü Baader Mainhof Karmaşası.

Toplum adına eylemlere girişenlerin ve o toplum düzenini sürdürme çabasında olanların ayrı ama kesişmek zorunda olan öyküleri, sürükleyici ve çarpıcı bir anlatım diliyle izleyiciye sunuluyor.

Adı: Bir Terör Filmi
Özgün Adı: Der Baader Meinhof Komplex
Yönetmen: Uli Edel
Öykü: Stefan Aust (Aynı adlı roman)
Yazan: Bernd Eichinger
Çekim: Tainer Klausmann
Kurgu: Aleksander Berner
Müzik: Florian Tessloff, Peter Hinderthür
Oyuncular: Martina Gedeck (Ulrike Meinhof), Moritz Bleibtreu (Andreas Baader), Johanna Vokalek (Gudrun Ensslin), Nadja Uhl (Brigitte Mohnhaupt), Stipe Erceg (Holger Meins), Niels-Bruno Schmidt (Jan Carl Raspe), Vinzenz Kiefer (Peter-Jurgen Boock), Simon Licht (Horst Mahler), Aleksandra Maria Lara (Petra Schelm), Daniel Lommatzsch (Kristian Klar), Sebastian Blomberg (Rudi Dutschke), Bruno Ganz (Horst Herold), Heino Ferch (Horst Herold’un yardımcısı), Jan Josef Liefers (Peter Homann), Hannah Herzsprung (Susanne Albrecht), Tom Schilling (Josef Bachmann), Hans Verner Meyer (Klaus Rainer Röhl), Katharina Vackernagel (Astrid Proll), Anna Thalbach (Ingrid), Volker Bruch (Stefan Aust)
Yapım Tasarım: Bernd Lepel
Sanat Yönetmeni: Hucky Hornberger, Paola Riviello
Çekim Yeri Tasarımı: Roland Schvarthoff, Johannes Vild
Giysi Tasarım: Birgit Missal
Süre: 149’
Dil: Almanca
Yapım: Almanya – 2008
Telif Hakları: Constantin Film

DER BAADER MEİNHOF KOMPLEKS - 2008

Önceki İçerikDünyanın İlk Kadın Kağanı Saka Türk’ü Tomris
Sonraki İçerikOh Olsun! Annen Her Şeyi Anlattı…
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz