TOMRİS

Genç Kazakistan Cumhuriyeti yalnızca günden güne baylaşan bir ülke değil, aynı zamanda gelişen bir ülke. Kazak Türklerinin geleneğinde var olan değerlerin, ülkenin gelişimine koşut olarak daha görünür hale geldiğinin izlerini sinemada da bulmak olası.

Yaşlı adam, Balalık Çağımın Gökyüzü, Gelin gibi pek çok yeni kurmacayı izleyiciyle buluşturan Kazak Türkleri, farklı içerik ve öyküleri birbiri ardına Kazak sinemasına kazandırmayı başardılar.

Kazakistan adına Türk dünyası filmlerine yapılan olağanüstü katkılar, sanatın siyasetle ilgili olduğunun da bir kanıtı. Kazakistan Cumhuriyeti yöneticilerinin sanata, özellikle sinemaya verdikleri destek, onların yalnızca baylık peşinde koşmadığını, kültürün olmadığı baylığın uzun ömürlü olmayacağı ve ulusun bütünlüğünün ancak güçlü kültür bağlarıyla oluşabileceğinin bilincinde olduklarının da göstergesi.

Daha önce çekilen Göçebeler kurmacası gibi yüksek bütçesi ve güçlü içeriğiyle ilgileri üzerine çeken Tomris, yükselen Kazak sinemasını daha da yukarılara taşıyacak nitelikte, sanatsı değeri yüksek bir kurmaca.

Dünyanın ilk kadın kağanı olarak bilinen Saka Türk’ü Tomris’in öz yaşam öyküsünden uyarlanan kurmaca, Türklerin ortak belleklerine, önemli bir adın daha, unutulmayacak biçimde yerleşmesini sağlayacak, önemli bir yapıt. Kırgız Film tarafından, 2014 yılında gösterime sunulan Kırgız Türklerinin askeri ve siyasi önderi Kurmancan Datka kurmacasından sonra, Türk geçmişinin görkemini bilinir duruma getiren öz yaşam temelli sinema yapıtlarına anlamlı bir katkı Tomris filmi.

 

Adı:Tomris
Özgün Adı: Tomiris (Томирис )
Yönetmen: Akan Satayev
Yazan: Aliya Nazarbayeva, Timur Jaksılıkov
Müzik: Alim Zairov, Renat Gaisin, İvan Sindsov, denis Svidsev, Yuri Kritikov
Görüntü: Hasanbek Kıdıraliyev
Kurgu: Galimcan Sanbayev
Oyuncular: Almira Tursın (Tomris), Saltanat Srkebayeva (Tomris’in gençliği), Adil Ahmetov (Argun), Gassan Mesud (Kiros), Aycan Lighg (Sardana), Erkebulan Dayirov (Harasp), Azamat Satıbaldı (Kavaz), Berik Aytcanov (Kırtın), Asılhan Tolepov
Yapım Tasarım: Kuat Tleybayev
Giysi Tasarım: Asel Şalabayeva
Makyaj Tasarım: Bota Abdiyeva, Lidya Ordinskaya
Süre:155’
Dili: Kazak Türkçesi
Yapımcı: Aliya Nazarbayeva, Anna Çakirtova, Svetlana Nam, Oğuzhan Koç
Yapım: Kazakistan – 2019
Telif Hakları: Kazak Film, Sata Film

TOMRİS - 2019

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız