KORKUN BİZDEN

Deney, bir delinin kuyuya bir taş atıp, kırk akıllının çıkaramadığı, deyiminin karşılığı gibi oldu sinemada. Kısa sayılacak bir süreye, bir arpa boyu yol gitmeden birçok deney filmi sığdırıldı.

Öykü amerikada başladı. Amerikalıların, Almanları zalim göstermek düşüncesiyle yaptırdığı bir dizi deney, işin aslının öyle olmadığı sonucunu doğurunca, konuyla ilgili birbiri ardına kurmacalar yapıldı.

Amerikalıların şeytan olarak bellik koymak istedikleri Almanların da diğer insanlar gibi korkak, ürkek yaratıklar olduğu ortaya çıkınca ilginçlik arayan yönetmenlere gün doğdu.

fotofilmgrab

Alman yönetmen Oliver Hirschbiegel’in Deney adını verdiği 2001 çıkışlı kurmacadan sonra bu kez abd sineması, 2010 yılında yönetmen Paul Scheuring yorumuyla Deney filmini çıkardı.

Doğrudan Stanley Milgram’ın deneyine odaklanan Deneyci ile aynı yıl, 2015’de gösterime giren Stanford Hapishane Deneyi, ana izleği korumakla birlikte olayı biraz daha amerikanlaştırır. Derinden derine egemenlerin, insanı nasıl insanlıktan çıkardıklarının ipuçlarını ortaya koyar.

Tüm deneylerin temelini oluşturan korku, filmlerde farklı biçim ve biçemlerle ortaya konulurken ana düşünce değişmez; merhameti olmayandan korkulur.

fotofilmgrab

Adı: Deneyci
Özgün Adı: Experimenter: The Stanley Milgram Story
Yönetmen: Michael Almereyda
Yazan: Görüntü: Ryan Samul
Kurgu: Kathryn J. Schubert
Müzik: Bryan Senti
Oyuncular: Peter Sarsgaard, Vinona Ryder, Jim Gaffigan, Edoardo Ballerini, Kellan Lutz, Lori Singer, Anthony Edvards, Yusuf Ahmetov, Dennis Haysbert, Danny A. Abeckaser, Taryn Manning, Anton Yelchin, John Leguizamo
Yapım Tasarım: Deana Sidney
Sanat Yönetmeni: Andy Eklund
Giysi tasarım: Kama K. Royz
Yapımcı: Danny A. Abeckaser, Per Melita, Aimee Schoof, Isen Robbins, Uri Singer, Fabio Golombek, Michael Almereyda
Dil: İngilizce
Süre: 98’
Yapım: abd – 2015

DENEYCİ - 2015

Önceki İçerikOblomov’un Yaşamından Birkaç Gün
Sonraki İçerikKökserek’in İlk Uluması Açlıktan Oldu
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz