IV. MURAT

TRT Kurumunca seksenli yılların başlarında çekilen 4. Murat dizisi, Ahmet Turan Oflazoğlu’nun yazdığı tiyatro oyunundan televizyona uyarlanandı.

Dönemin belli başlı tiyatro oyuncularının yer aldığı kurmacada, 17. Osmanlı padişahı ve 96. İslam halifesi olan 4. Murat’ın, 1623 ile 1640 yılları arasındaki yönetim dönemi anlatılıyor.

Türk Tiyatrosuna, benzer içerikli yirmiye yakın oyunla büyük katkı sunan Ahmet Turan Oflazoğlu, IV. Murat adlı oyununu 1970 yılında yazdı.

Kur’andır bu!
Her karanlığı aydınlatandır bu! sözleriyle başlayan kesintisiz, uzun konuşmayla belleklerde yer eden Cihan Ünal’ın canlandırdığı IV. Murat, içki ve uyuşturucu yasakları ile anımsanmasının yanında Revan ve Bağdat Fatihi olarak biliniyor.

Adı: IV. Murat
Yönetmen: Yücel çakmaklı
Öykü: Ahmet Turan Oflazoğlu
Görüntü: Mustafa Yılmaz
Müzik: Yalçın Tura
Kurgu: Hasan Bayraktar
Oyuncular: Ayten Gökçer, Cihan Ünal, Cüneyt Gökçer, Lütfi Seyfullah, Neslihan Danışman, Muammaer Esi, İsmet Hürmüslü, Zekai Müftüoğlu, Hayrettin Gaş, Ferdi Atuner, Şemsi İnkaya, Necdet Yakın, Ersun kazançel, faruk Göker, Hikmet Eldek, Tuncay Şahin
Işık: Hasan Çeliker, Abdullah Yüce, Bestami Yakıcı, Nihat Baltacı, Naci Günendi
Yapım: TRT – 1981

4. MURAT - 1

4. MURAT - 2

4. MURAT - 3

4. MURAT - 4

Önceki İçerikEğer İyi Kadın Olsalar Burada Ne İşleri Var !
Sonraki İçerikYa Hep Ya Hiç Eşiğinde
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz