ELVEDA LENİN

Elveda Lenin, sosyalizme inanmış görünen bir anne ile oğlu arasındaki ilişki izleğinde, Doğu Almanya’daki değişimi anlatıyor.

Sosyalist değerlerle büyümüş ve yaşamış anne, bir gün yürek durgusu geçirir ve sekiz ay yoğun bakımda kalır.

Doktorun, küçük bir heyecanla hastalığın yinelenebileceği uyarısı üzerine oğlu, Doğu ile Batı’nın birleşmesinden ve Doğu Almanya’nın komünizmden kapitalizme geçmesinden habersiz olan annesine yapay bir dünya oluşturur.

Küçük ailenin büyük sırları vardır. Yatalak anne, kızı, oğlu ve sonradan aileye katılan güvey ve gelin adayları, her şeyin açık açık konuşulucağı güne çenli, oyun içindeki oyunların parçası olurlar.

Kurmacada, 1989 yılında Berlin Duvarının yıkılmasıyla toplum ve siyaset hayatında karşılaşılan kimi gülünç ve sıkıntılı durumlarla bir düzen eleştirisi yapılıyor.

Adı: Elveda Lenin
Özgün Adı: Good Bye Lenin
Yönetmen: Volfgang Becker
Yazan: Bernd Lichtenberg, Volfgang Becker
Görüntü Yönetmeni: Martin Kukula
Kurgu: Peter R. Adam
Müzik: Yann Tiersen
Oyuncular: Daniel Brühl (Aleks), Katrin Sass (Anne), Çolpan Hamatova (Lara), Maria Simon (Ariane), Florian Lukas (Denis), Aleksandır Beyer (Rainer), Burghart Klausner (Aleks’in Babası), Michael Gvisdek (Klapprath), Christine Schorn (Bayan Şafır), Jürgen Holtz (Bay Ganske), Jochen Stern (Bay Mehlert), Stefan Valz (Sigmund), Eberhard Kirchberg (Dr. Vegner), Hans Uve Bauer (Dr. Meves)
Giysi: Aenne Plaumann
Makyaj: Lena Lazzarotto
Yapımcı: Stefan Arndt
Yapım Tasarım: Markos Kantis
Uygulayıcı Yapımcı: Milanka Comfort
Yapım: 2003 – Almanya
Tür: Kurmaca
Süre:121’
Telif Hakları: İks Filme Creative Poll Gmbh

ELVEDA LENİN - 2003

Önceki İçerikYeni Rusya’dan İzler
Sonraki İçerikBir Vicdan Temizleme Filmi
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz