İşte Hayat Bu!

Bir gün, yıllarca parçası olunan düzenin dışında kalmayı farketmenin çaresizliği, pek çok kurmacanın konusu.

Kimi zaman Asabiyim Ben anlatımında olduğu gibi küresel soygun şirketlerinin egemen olduğu yerel temsilcilerin, yurttaşı itip kakması, kimi zaman Üzgünüz Size Ulaşamadık’daki tüm çabaları karşılıksız çıkaran sağır ve kör oluveren düzen.

Egemen düzenle yurttaşın çatışmasından başlayıp bireylerin karşılıklı hak hukuk tanımamazlığına ve güçlülerin güçsüzlere soykırımına dek uzayıp giden çok yönlü, değişik boyutlu bir konu.

Ove adında Bir Adam, böylesi bir alanda ilerleyen bir öykü içeriyor. Azrail can almadan önce, Tanrı yerine geçen egemen düzenin can sıkmasını öne çıkaran bir öykü. Yılların biriktirdiği olumlu alışkanlıkların yitirilmesine ve yerine insanı yok sayan çıkarcı bir düzeni egemen kılma çabalarına tek başına karşı koymaya çalışan doğru adamların öyküsü.

Fredrick Backman’ın 2011 yılında yazdığı romandan uyarlanan kurmaca, konusunun güncellği ya da geçerliliği nedeniyle 2022 yılında, Türkiye’de Hayata Röveşata Çeken Adam adıyla gösterilen, Tom Hanks yorumuyla yeniden çekilmiş.

Adı: Ove Adında Bir adam
Özgün Adı: En Mam Som Heter Ove
Yönetmen: Hannes Holm
Yazan: Hannes Holm
Öykü: Fredrik Backman (Aynı adlı romandan uyarlama)
Grüntü: Göran Helberg
Kurgu: Fredrik Morheden
Müzik: Gaute Storaas
Oyuncular: Rolf Laasgarda, Bahar Pars, Filip Berg, İda Engvoll, Chatarina Larsson, Börje Lundberg, Tobias Almborg, Klas Viljergard, Poyan Kerimi, Simon Edenroth, Bilade Aybars, Johan Viderberg, Stefan Gödicke
Işık: Kent Högberg
Ses Tasarım: Hugo Ekornes
Güzellik Uzmanı: Eva Von Bahr, Love Larson
Giysi Tasarım: Camilla Olai Lindblom
Yapım Tasarım: Jan Olof Agren
Yapımcı: Annica Bellander Rune, Fredrik Vikström Nicastro, Karoline Heimberg, Peter Pengtsson, Michael Hjorth
Yapım: İsveç – 2015
Süre: 116’
Telif Hakları: Tre Vanner Produktion Ab

OVE ADINDA BİR ADAM - 2015

Önceki İçerikHarran’ın Dikeni Bodur Olur!
Sonraki İçerikFilm Severler Hasta İnsanlardır
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz