KIRIM TÜRKLERİNİN ACISI

Türkiye Türkçesine Eve Yolculuk adıyla çevrilen kurmacanın, Stalin döneminde yurtlarından sürgün edilen, Rus yayılmacılığının soykırımına uğrayan Kırımlı Tatar Türklerinin süregelen acılarını vurgulayan bir öyküsü var.

Yapıtlarını Türkiye Türkçesiyle yazan ve geniş kitlelerin Kırım’ı ve Kırım Türklerini tanımasını sağlayan Cengiz Dağcı’nın öykülerinin temelini oluşturan saldırı, istila, işgal, sürgün gibi acıların, günümüzdeki sürümlerinden örnekler taşıyan kurmaca 2019 yılı yapımı.

Yeni çekilmiş olmasına karşın ana akımın ilgisini çekmeyen ve ötekiler arasındaki yerini alan kurmacanın, tüm iyi niyetli çabaları boşa çıkaran kimi eksikliklerinin olması, bu ilgisizliği besleyen kaynakların tek yönlü olmadığının göstergesi sayılabilir.

Öyküden başlayarak, anlatımı besleyen unsurların, her meslek çalışanının bilgi ve becerilerinden yararlanılarak oluşturulmadığının; sinemayı oluşturan onca ayrıntının yalnızca bir kişininin ya da küçük, yetersiz bir topluluğun dokunuşlarıyla çözülemeyeceğinin izlerini kurmaca boyunca görmek olası.

Ancak, Ayaz İshaki’nin Eve Doğru, Halimat Bayramuk’un İki Kasım Bin Dokuz Yüz Kırk Üç, Cengiz Dağcı’nın Dönüş, Tirkiş Cumageldi’nin Kara Yıldırım ve Vasfi Şensözen’in Türkistan’dan İstanbul’a gibi Türkiye dışındaki Türklerin, bölünmüş yaşamlarında, aynı acı sonuçları doğuran Rus sömürgeciliğinin hesabı sorulmayan soykırımlarını anlatan yapıtlara, sinema alanında bir yenisinin eklenmesi umut verici.

Adı: Eve
Özgün Adı: Evge
Yönetmen: Neriman Aliyev
Öykü: Navruz Hikmet
Yazan: Neriman Aliyev, Marisya Nikitok
Müzik: Bernard Herrmann
Görüntü Yönetmeni: Anton Fursa
Kurgu: Aleksandır Çorni
Müzik:
Oyuncular: Ahtem Seyitablayev (Baba – Mustafa), Remzi Bialaov (Oğul – Alim), Anatoli Marempolski (Oğul – Nazım), Dariya Barihaşvili (Olesya – Nazım’ın Karısı), Akmal Gurezov (Amca – Rıfat), Larisa Yatsenko (Galina – Rıfat’ın Karısı)
Yapım: Volodimir Yatsenko
Dil: Tatar Türkçesi, Ukraynaca
Yapım Yılı: Ukrayna – 2019
Süresi: 97’

EVE YOLCULUK - 2019

http://sinemasali.com/wp-admin/admin.php?page=td_theme_panel#

Yorumlayınız

Yorumlayınız
Adınızı Buraya Yazınız