GİR KANIMA

Gir Kanıma, Batılılara özgü masalsı yaratıklar olan zombi ve vampir içerikli öykülerden uyarlanmış bir kurmaca.

Genelde doğu, özelde Türk masallarındaki hortlak, alkarısı, dev gibi örnekleriyle karşılaştırıldığında işlevleri ve görevleri farklı bu yaratıklar, iki küçük çocuğun yaşamları arasına sokularak anlatılmış.

İsveç sinemasının başarılı temsilcisi Tomas Alfredson’un yönetmenliğini yaptığı film, 2008’in en iyi filmlerinden biri tanıtımıyla Türkiye’deki sinemalarda ve kimi özel televizyon kanallarımda da gösterildi.

Baş oyunculardan Eli’yi Türk asıllı oyuncu Elif Ceylan‘ın seslendirdiği Gir Kanıma, İskandinav yönetmenin filmi olmakla birlikte Holivud yaklaşımından izler taşımakta.

Kurmaca, izleyenleri, Oskar adlı ilköğrenim çağındaki bir oğlan çocuğunun izleğinde, gelişmiş toplumlarda sıkça rastlandığı üzere annesi ve babası ayrı yaşayan, okul sonrası zamanlarını evde tek başına geçiren ve kendi gizemli dünyalarını kuran çocukların yaşamına götürmekte.

Oskar, Stokholm’ün yalnızlık ortamı yetmezmiş gibi çevresindekiler tarafından da dışlanmış, yalnız bırakılmış bir çocuktur. Oskar’ın, yaşı gereği keşiflere açık yaşamı, kendi yaşarında bir kız çocuğunun mahalleye taşınması ile değişir. Garip davranışlarıyla Eli, Oskar’ın ilgi odağı olurken, oturdukları mahallede çeşitli cinayetler işlenir.

Holivud kurallarına uygun kurmacalarıyla öne çıkan İskandinav yönetmenlerin birbiri ardına çevirdiği filmlerin gişe başarısı, yapımcıların İsveç, Norveç ve Danimarka başta olmak üzere avrupalı yeni yönetmenleri kadrolarına katmasının da önünü açtı.

Lasse Hallsström’ün Çikolata ve Tanrı’nın Eseri Şeytanın Parçası ile Susanne Bier’in Daha iyi Bir Dünyada gibi kurmacaları hemen akıllara geliveren Holivud İskandinav birlikteliğinin öne çıkan filmleri.

Tomas Anderson’un yönetmenliğindeki 2008 yılı yapımı Gir kanıma filminden sonra, John Ajvide Lindkvist‘in aynı adlı öyküsü 2010 yılında, bu kez yönetmen Matt Revers yorumuyla bir kez daha sinemaya uyarlandı.

 

Adı: Gir Kanıma
Özgün Adı: Låt Den Rätte Komma In
Yönetmen: Tomas Alfredson
Öykü: John Ajvide Lindkvist (aynı adlı romandan uyarlama)
Görüntü Yönetmeni: Hoyte Van Hoytema
Kurgu: Dino Jonsater, Tomas Alfredson
Müzik: Johan Söderkvist
Oyuncular: Kare Hedebrant (Oskar), Lina Leandersson (Eli), Per Ragnar (Hakan), Henrik Dahl (Erik), Karin bergkuist (Yvonne), Peter Carlberg (Lacke), İka Nord (Virginia), Mikael Rahm (Jocke), Karl Robert Lindgern (Gösta), Anders T. Peedu (Morgan), Pale olofsson (Larry), Cayetanu Ruiz (Avila), Patrik Rydmark (Conny), Johan Sömnes (Andreas), Mikael Erhardsson (Martin), Rasmus Luthander (Jimmy)
Makyaj ve Giysi: Maria Strid
Yapım Tasarım: Eva Noren
Yapımcı: John Nordling, Carl Molinder, Per Erik Svenson, Gunnar Carlsson, Lena Rehnberg, Ricard Constantinou
Dil: İsveççe
Yapım: İsveç – 2008
Süre: 114’

GİR KANIMA - 2008

Önceki İçerikOsmanlı Yenildi, Payitaht Düştü, Her Şey Bitti
Sonraki İçerikCevher, Üç Kuruşluk Kumaş Parçasında Değil
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz