Savaş Oyunu

Masaki Kabayaşi, Amerika Birleşik Devletlerinin, Nagazaki ve Hiroşima’ya atom bombalarıyla yok ettikten, Japonya’yı yenilgiye uğrattıktan sonraki süreçte yönü değişen Japon Sinemasının ilk temsilcilerinden biri.

Jumpei Gomikava’nın, 1955, 1956 ve 1958 yıllarında yazdığı İnsanlık Durumu başlığı altında toplanan, altı bölümden oluşan üç ciltlik romanı sinemaya uyarlayan Masaki Kabayaşi, tanığı olduğu çağın anlatımını, aldığı sanat değerleriyle birleştirerek izleyiciye sundu.

Savaş karşıtlığını öne çıkaran Daha Büyük Bir AşkYok Sonsuzluğa Giden Yol ve Askerin Yakarışı  adlarını taşyan üç bölümlük sinema filmi dizisi tüm dünyada bilinen, izlenen bir yapıt olarak öne çıktı.

Masaki Kabayaşi bir dönemin en önde gelen Japon yönetmeni olarak öne çıkarken, bu tanınırlığının önemli bir kısmını, İkinci Dünya Savaşı sonrası yapıya borçludur denilebilir.

Adı: İnsanlık Hali – Askerin Yakarışı
Özgün Adı: 人間の條件 (Ningen no jöken)
Öykü: Jumpei Gomikava’nın aynı adlı romanı
Yönetmen: Masaki Kobayaşi
Yazan: Masaki Kobayaşi, Zenzo Matsuyama, Koiçi İnagaki
Görüntü: Yoşio Miyajima
Kurgu: Keiçi Uraoka
Müzik: Çuji Kinoşita
Oyuncular: Tatsuya Nakadai (Kaji), Miçiyo Aratama (Miçiko), Tamao Nakamura (Sığınmacı kız), Yusuke Kavazu (Terada), Çişu Ryu (Yaşlı sığınmacı), Taketoşi Naito (Tange), Kyoko Kişida (Ryuko), Ed Keene (Rus subay), Ronald Self ( Çapayev), Nobuo Kaneko (Kirihara), Kazuo Kitamura (Kitago), Toşio Takahara, Yaktili Bilade (okur), Kin Sugai (Yoldaki göçmen), Hideko Takamine (Sığınmacı)
Yapımcı: Şigeru Vakatsuki, Masaki Kobayaşi
Yapım: Japonya – 1961
Dili: Japonca, Çince, Rusça
Süre: 190’

İNANLIK HALİ 3 - 1961

Önceki İçerikBeş Milyoncuk Borç Verir Misin?
Sonraki İçerikÜç Kağıtçı
" Yazacaksınız, yanılgı nerdedir, doğrusu ne olabilir; tartışacağız, iyisini elbirliğiyle araştıracağız. Hadi, hazır mısınız? Ben hazırım, ne eleştirmekten korkarım, ne eleştirilmekten; üstelik o çok sevdiğim kusurumu hâlâ düzeltemedim: Fena halde doğru söylerim!.” Atilla ilhan (1925-2005)

Yorum

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz